Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 30-34 35-39 40-44 45-49 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Dash for The Future 5K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gil Montanez Deltona FL 941 20 1 18:33 5:59/M
2 Russ Stam Pierson FL 971 39 2 20:07 6:29/M
3 Harold Montanez Deltona FL 942 19 3 20:31 6:37/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 848 848 104 54:31 17:35/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Gannon Deland FLORI 715 11 4 22:33 7:16/M
2 Remy McKechnie Deland FL 703 13 10 25:32 8:14/M
3 Owen Applegarth Ormond Beach FL 845 7 12 25:54 8:21/M
4 Teddy Bower New Smyrna Beach FL 913 8 16 27:12 8:46/M
5 Brian Gannon Deland FLORI 717 7 20 28:39 9:15/M
6 Isak Coveney Deland FLORI 722 9 22 29:30 9:31/M
7 Tommy Wheeler Deltona FL 986 11 23 29:39 9:34/M
8 Collin McKechnie Deland FL 701 9 27 30:03 9:42/M
9 Dean Zacharis New Smyrna Beach FL 994 7 31 31:32 10:10/M
10 Ronan Runyan Ormond Beach FL 958 8 42 36:38 11:49/M
11 Sage Fedora 724 8 47 39:11 12:38/M
12 Samuel Zizzo Orange City FL 997 13 51 40:49 13:10/M
13 Carston Lingenfelter New Smyrna Beach FL 933 6 57 42:13 13:37/M
14 Jayden Jirka 736 9 58 42:13 13:37/M
15 Landon Richards Deland FL 725 7 63 43:10 13:55/M
16 Chyree Smith Deland FL 968 9 67 43:28 14:01/M
17 Noah Schultheis Deland FL 712 7 70 43:37 14:04/M
18 Paxton Ball Deland FL 705 5 72 43:45 14:07/M
19 Riley Weber Deltona FL 681 7 73 44:17 14:17/M
20 Adriel Otero Deltona FL 948 12 79 46:43 15:04/M
21 Quinn Cottle Deland FLORI 721 7 80 46:58 15:09/M
22 Chris Boudreaux 734 10 85 50:25 16:16/M
23 Taylor Siems New Smyrna Beach FL 966 6 86 51:13 16:31/M
24 Chase Decarli 718 6 90 52:02 16:47/M
25 Ernest "woody" Yarborough Deland FL 991 7 93 52:40 16:59/M
26 Carson Raulerson De Leon Springs FL 951 8 97 52:56 17:05/M
27 Colin Stahon Port Orange FL 970 8 98 52:58 17:05/M
28 Garrett Raulerson De Leon Springs FL 952 10 117 59:46 19:17/M
29 Cj Morley Deltona FL 943 9 118 1:00:15 19:26/M
30 Riley Weber Deltona FL 984 7 119 1:03:08 20:22/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Lillard Deland FL 932 15 8 25:24 8:12/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Martinez Jr. Deland FL 935 32 39 35:30 11:27/M
2 Vince Richards Deland FL 726 34 61 42:44 13:47/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pete Applegarth Ormond Beach FL 846 38 11 25:53 8:21/M
2 Christian Read Orange City FL 953 37 24 29:45 9:36/M
3 Michael Rodriguez Ormond Beach FL 706 37 40 36:17 11:42/M
4 Brandon Runyan Ormond Beach FL 957 39 41 36:37 11:49/M
5 Kevin Jirka 738 37 59 42:29 13:42/M
6 Frank Okeefe Daytona Beach FL 946 39 82 48:53 15:46/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gene McCulley Sanford FL 710 44 6 23:20 7:32/M
2 William Taft Deland FL 973 44 7 23:39 7:38/M
3 Huw Bower New Smyrna Beach FL 912 41 15 27:02 8:43/M
4 John Schultheis Deland FL 711 44 18 27:51 8:59/M
5 Al Storm Deland FL 972 40 44 37:26 12:05/M
6 Chad Lingenfelter New Smyrna Beach FL 934 43 56 42:12 13:37/M
7 Kevin Boudreaux Deland FL 735 40 111 57:50 18:39/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Theodossis Zacharis New Smyrna Beach FL 995 45 9 25:28 8:13/M
2 Roger Ridgeway Deland FLORI 713 47 26 29:51 9:38/M
3 George Gmitro Deland FL 923 48 48 39:22 12:42/M
4 Beau Cottle 720 48 89 52:01 16:47/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roy Segebarth Geneva FL 709 60 94 52:49 17:02/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcos Cabrera Ormond Beach FL 914 67 13 26:26 8:32/M
2 Roger Trammel Robbinsville NC 978 67 36 32:35 10:31/M
3 Dennis Wright Deland FL 989 69 50 40:03 12:55/M
4 Dan Bell Milton FL 911 65 100 53:19 17:12/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Coggins Deland FL 999 73 99 53:17 17:11/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Williams Deland FL 987 35 5 22:51 7:22/M
2 Esther Ashton Ormond Beach FL 889 40 14 26:46 8:38/M
3 Dee Akers Daytona Beach FL 843 34 17 27:50 8:59/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rainy Gannon Deland FLORI 716 9 28 30:04 9:42/M
2 Amber Wheeler Deltona FL 985 13 37 34:03 10:59/M
3 Samantha Yarborough Deland FL 992 10 62 43:10 13:55/M
4 Alexis Okeefe Daytona Beach FL 944 7 64 43:12 13:56/M
5 Mackenzie Okeefe Daytona Beach FL 945 8 65 43:13 13:56/M
6 Elise Jirka 737 7 66 43:27 14:01/M
7 Samantha Schrager Deland FL 962 8 68 43:29 14:02/M
8 Ardisan Jaques Deltona FL 929 6 74 44:19 14:18/M
9 Suzi Taylor New Smyrna Beach FL 975 13 76 44:19 14:18/M
10 Lori Taylor New Smyrna Beach FL 976 11 77 44:20 14:18/M
11 Teagan Siems New Smyrna Beach FL 967 4 87 51:14 16:32/M
12 Marlie Segebarth Geneva FL 708 4 96 52:52 17:03/M
13 Ava Zacharis New Smyrna Beach FL 993 6 101 54:20 17:32/M
14 Paige Ashford Lake Helen FL 868 14 103 54:29 17:35/M
15 Annabelle Clay Deland FL 918 10 106 54:43 17:39/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Gonzales Deland FLORI 730 24 30 31:27 10:09/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Schleper Orange City FL 959 27 54 41:59 13:33/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Adrienne Frankenfield Celebration FL 922 33 19 28:14 9:06/M
2 Kelly Kazmierizak Deland FL 729 31 29 31:25 10:08/M
3 Linda Soliz Crescent City FL 969 30 32 31:39 10:13/M
4 Angie Arzola Crescent City FL 847 31 34 32:01 10:20/M
5 Loretta Baranowski Deland FL 910 34 43 37:00 11:56/M
6 Nancy Mireles Lake Mary FL 940 33 45 37:53 12:13/M
7 Luly Pyatt-Boudreaux 731 33 112 57:51 18:40/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amber Alford Deland FLORI 728 37 33 31:43 10:14/M
2 Deborah Cedar Deland FL 916 37 49 40:00 12:54/M
3 Katy Ashford Lake Helen FL 851 37 55 42:10 13:36/M
4 Blessing Ball Deland FL 704 37 71 43:44 14:06/M
5 April Jaques Deltona FL 928 38 75 44:19 14:18/M
6 Belem L�pez Deland FL 931 37 84 50:13 16:12/M
7 Esther Jirka Orange City FL 739 36 105 54:43 17:39/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Gannon Deland FLORI 714 43 38 34:25 11:06/M
2 Amy Taylor New Smyrna Beach FL 974 40 78 44:32 14:22/M
3 Elizabeth Okeefe Daytona Beach FL 947 40 83 48:55 15:47/M
4 Tammy Siems New Smyrna Beach FL 965 43 88 51:15 16:32/M
5 Mai Loan Decarli New Smyrna Beach FL 719 42 91 52:02 16:47/M
6 Beckie Segebarth Geneva FL 707 40 95 52:49 17:02/M
7 Eva Mendez De Leon Springs FL 938 41 107 55:05 17:46/M
8 Esther Ashton Ormond Beach FL 467 40 108 55:59 18:04/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rez Shiel Deland FL 964 46 25 29:50 9:37/M
2 Tracee Gmitro Deland FL 924 46 53 41:24 13:21/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bobbie Cornelius New Smyrna Beach FL 920 54 21 28:40 9:15/M
2 Pam Giese Port Orange FL 998 51 92 52:04 16:48/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna M. Diaz Deland FL 921 58 52 41:24 13:21/M
2 Sheryl Schleper Orange City FL 960 56 60 42:34 13:44/M
3 Lori Barnes Port Orange FL 723 57 102 54:24 17:33/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Trammel Robbinsville NC 979 63 35 32:34 10:30/M
2 Melviona Thomson Deland FL 977 62 113 58:25 18:51/M
3 Sol Walton Sanford FL 982 62 114 58:26 18:51/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Collins 740 68 46 39:00 12:35/M
2 Julia Richards Deltona FL 727 67 69 43:34 14:03/M
3 Dona Wright Deland FL 990 68 81 47:15 15:15/M
4 Gail Conrad Deland FL 919 67 109 57:10 18:26/M
5 Susan Walker Deland FL 981 66 110 57:10 18:26/M
6 Priscilla Meyers Deland FL 939 65 115 58:42 18:56/M
7 Martha Parissi Deland FL 949 69 116 58:44 18:57/M