FRS Healthy Heart 5K/10K

Age Group Results

April 17, 2016


Run4aCause


Men: Top Finishers 0- 0 1-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kevin Deery 1531 36 1 1 18:54.2 6:06/M
2 Edward Hanson Saint Cloud FL 875 44 1 2 20:38.0 6:39/M
3 Gene McCulley Sanford FL 920 44 1 3 21:50.4 7:03/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Suzie Babcock Orange City FL 750 52 1 8 24:19.7 7:51/M
2 Mady Falk Oviedo FL 861 10 3 9 24:50.6 8:01/M
3 Alexa Sommerfeld Oviedo FL 983 11 1 13 25:11.7 8:07/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 2305 2305 1 94 45:46.1 14:46/M
Top

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Keagan Elkins Orlando FL 851 13 3 4 21:52.5 7:03/M
2 Steven D'Antonio Lake Mary FL 837 11 3 5 22:00.5 7:06/M
3 Caleb D'Antonio Lake Mary FL 834 9 3 11 25:07.2 8:06/M
4 Donovan Elkins Orlando FL 850 11 3 12 25:07.5 8:06/M
5 Christian Roberts Orlando FL 1515 13 1 22 28:13.8 9:06/M
6 Dylan Dostal Lake Mary FL 847 12 1 82 41:29.8 13:23/M
7 Tyler Adamczyk 1530 8 1 87 42:35.8 13:44/M
Top

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jennifer Campos Sanford FL 822 13 1 32 29:49.0 9:37/M
2 Julia Lorenzo- Luaces Sanford FL 901 13 1 53 31:50.6 10:16/M
3 Riona Sheriff Orlando FL 973 13 3 104 54:22.5 17:32/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Alex Iseman Oviedo FL 883 16 1 30 29:28.3 9:30/M
2 James Schult St. Cloud FL 970 17 1 89 43:33.3 14:03/M
3 Ethan Morrison Deltona FL 1522 16 1 102 53:41.3 17:19/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Payton Mrozek Lake Mary FL 936 14 3 60 34:04.4 10:59/M
2 D Noboa Sanford FL 939 14 1 84 41:43.1 13:27/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gregory Lavery FL 899 21 1 45 31:30.7 10:10/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Amanda Payne Apopka FL 2268 23 1 48 31:35.6 10:11/M
2 Christine Erwin Orlando FL 853 22 1 81 40:37.9 13:06/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Esteban Velez Apopka FL 999 25 1 24 28:47.9 9:17/M
2 Westley Johnson Apopka FL 887 27 1 36 30:26.4 9:49/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ana Senior Windermere FL 972 28 1 42 31:19.5 10:06/M
2 Aneta Szuksztul Fair Lawn NJ 1373 25 1 51 31:46.7 10:15/M
3 Rebecca Johnson Apopka FL 885 29 1 62 34:37.1 11:10/M
4 Nicole Escott Apopka FL 858 25 1 63 35:03.9 11:18/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Pritesh Mistry Apopka FL 924 34 1 43 31:23.4 10:07/M
2 Michael Makrs Orlando FL 907 30 1 57 33:07.0 10:41/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Marcela Sano Guaruja - Sp 967 32 1 19 27:47.2 8:58/M
2 Danielle Curtis Sanford FL 832 30 1 34 30:05.7 9:42/M
3 Chelsea Flory Winter Springs FL 862 32 1 38 30:48.2 9:56/M
4 Courtney Marks Orlando FL 910 31 1 56 33:06.4 10:41/M
5 Shandi Connell Eustis FL 828 32 1 68 37:44.8 12:10/M
6 Chericia Brown Apopka FL 814 31 1 73 38:48.1 12:31/M
7 Claire Donehower Orlando FL 844 34 1 75 38:59.5 12:35/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nathan Hannah Orlando FL 874 37 1 7 23:51.5 7:42/M
2 Kevin Blandford Sanford FL 1503 36 1 10 24:53.5 8:02/M
3 Barry Hyman 1520 39 1 14 25:22.4 8:11/M
4 Dedrick Paul Orlando FL 947 38 1 15 25:39.0 8:16/M
5 Fernando Katsum Okamura Guaruja - Sp 942 35 1 20 27:47.4 8:58/M
6 James Adamczyk 1529 38 1 88 42:37.0 13:45/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sherrie Mistry Apopka FL 925 35 1 18 27:39.1 8:55/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Tracy Sommerfeld Oviedo FL 984 42 1 35 30:26.3 9:49/M
2 Andrea Lynch Sanford FL 904 41 1 37 30:48.1 9:56/M
3 Michelle Mobley Wesley Chapel FL 928 43 1 83 41:31.8 13:24/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Russell Tew Oviedo FL 988 46 1 40 30:49.0 9:56/M
2 Robert Skinner Debary FL 978 46 1 44 31:26.9 10:08/M
3 Arthur Anderson Lake Mary FL 700 46 1 96 46:27.4 14:59/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jennifer Batura Orlando FL 808 48 1 65 35:59.1 11:36/M
2 Trinina Anderson Lake Mary FL 741 45 1 85 42:20.4 13:39/M
3 Beth Dostal Lake Mary FL 845 48 1 90 43:45.3 14:07/M
4 Debbie Kell Sanford FL 889 49 1 92 44:40.0 14:25/M
5 Giselle Porto Orlando FL 953 46 1 97 46:39.8 15:03/M
6 Stacey Masters Lake Mary FL 916 48 1 100 48:33.6 15:40/M
7 Lisa Morrison Deltona FL 933 49 1 103 53:41.9 17:19/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Elvis Campos Sanford FL 821 51 1 6 22:12.5 7:10/M
2 James Erwin Orlando FL 854 53 1 17 27:32.3 8:53/M
3 Richard Mastrobuono Oviedo FL 918 50 1 28 29:23.3 9:29/M
4 Greg Hayworth Apopka FL 878 52 1 55 32:41.9 10:33/M
5 Dennis Mrozek Lake Mary FL 935 50 1 59 33:42.8 10:52/M
6 Gary Hile Apopka FL 879 52 1 91 43:58.9 14:11/M
7 Tom Kell Sanford FL 890 52 1 106 58:33.5 18:53/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cheryl Daniel Oviedo FL 833 52 1 39 30:48.7 9:56/M
2 Maxine Tober Lake Mary FL 993 54 1 49 31:39.4 10:13/M
3 Denise Panuccio Longwood FL 945 52 1 54 32:15.0 10:24/M
4 Colleen Mastrobuono Oviedo FL 917 50 1 58 33:30.5 10:48/M
5 Francine Guillemette Deland FL 869 51 1 61 34:23.0 11:05/M
6 Joyce Beasley Pierson FL 1507 53 1 78 39:36.7 12:46/M
7 Terry Erwin Orlando FL 855 52 1 86 42:33.0 13:44/M
8 Judy Schult St. Cloud FL 971 53 1 95 45:56.8 14:49/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Don White Astatula FL 1372 55 1 21 27:53.4 9:00/M
2 John Bedell Apopka FL 1599 58 1 26 29:13.4 9:25/M
3 Steve Babcock Orange City FL 749 56 1 47 31:34.1 10:11/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rhonda Mills Sanford FL 923 58 1 16 26:43.7 8:37/M
2 Julie Simms Oviedo FL 977 56 1 29 29:28.0 9:30/M
3 Debra Desanto Lake Mary FL 1525 59 1 41 30:50.7 9:57/M
4 Anna M. Diaz Deland FL 1501 58 1 69 37:58.8 12:15/M
5 Hansel Mobley Wesley Chapel FL 927 56 1 72 38:45.4 12:30/M
6 Jeannette Gibbs Orlando FL 866 57 1 76 38:59.7 12:35/M
7 Patty Theison Orlando FL 989 58 1 77 39:21.5 12:42/M
8 Sheryl Chorvat Eustis FL 825 59 1 80 40:06.0 12:56/M
9 Teri Pruitt Orlando FL 955 55 1 99 47:48.9 15:25/M
10 Sheri McCall Sanford FL 919 56 1 101 49:03.8 15:49/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Carl Scharwath Mount Dora FL 1532 62 1 25 29:00.2 9:21/M
2 Guenther Gartner Lake Mary FL 865 62 1 31 29:36.6 9:33/M
3 Gregory Rampersad Debary FL 1513 63 1 52 31:47.3 10:15/M
4 Patrick Kieri Saint Augustine FL 895 60 1 66 36:26.4 11:45/M
5 Ronald Theison Orlando FL 990 64 1 105 58:32.8 18:53/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cathie Durkin Lake Mary FL 849 62 1 70 37:59.3 12:15/M
2 Kathleen Kiley Lake Mary FL 896 62 1 71 38:04.5 12:17/M
3 Kathy J Conklin Geneva FL 827 64 1 74 38:51.4 12:32/M
4 Mary Reed Port Orange FL 961 60 1 79 39:52.2 12:52/M
5 Jackie Mabry Sanford FL 906 64 1 98 46:46.5 15:05/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brian Bacon 1512 68 1 33 29:56.5 9:39/M
2 Tom Hawkins Orange City FL 877 65 1 50 31:40.1 10:13/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Marjorie Oliver Paget 943 66 1 46 31:31.2 10:10/M
2 Jody Menzl Longwood FL 922 66 1 64 35:18.3 11:23/M
3 Margaret Curran Apopka FL 831 69 1 67 37:10.5 11:59/M
4 Shirley Budd Sanford FL 818 65 1 93 45:25.2 14:39/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Giles Williams Oviedo FL 1375 71 1 23 28:27.0 9:11/M
Top

Male 75 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Robert Oliver Paget 944 75 1 27 29:21.6 9:28/M