Mount Dora 5k

Age Group Results

December 14, 2018




Men: Top Finishers 0- 0 1-13 14-16 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 1-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mackenzie Czurak Winter Springs FL 276 17 3 5 18:45.3 6:03/M
2 Noelle Vu Sorrento FL 559 12 3 7 18:56.0 6:06/M
3 Becky Dougherty Hilton Head Island SC 10 40 4 13 21:00.5 1:18/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 John Layton Apopka FL 25 22 4 1 17:41.8 1:05/M
2 Robert Velasco Oviedo FL 553 33 3 2 18:02.8 5:49/M
3 Daniel Caldwell Longwood FL 242 31 3 3 18:16.4 5:53/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 662 662 0 4 101 30:05.5 1:51/M
Top

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lilliana Vu Sorrento FL 560 10 3 48 24:04.6 7:46/M
2 Emma Vu Sorrento FL 561 8 3 157 34:01.5 10:58/M
3 Bella Vu 650 6 4 159 34:05.8 2:06/M
4 Annika Patel Mount Dora FL 454 7 3 160 34:14.2 11:03/M
5 kendel flalkoff 659 12 3 189 36:28.5 11:46/M
6 Samantha Letizia Mount Dora FL 390 10 3 209 38:27.9 12:24/M
7 Alexandria Bacigalupi Apopka FL 212 7 3 233 40:31.8 13:04/M
8 Turner Grace Austin Mount Dora FL 210 11 3 241 41:32.6 13:24/M
9 Valerie Valverde Mount Dora FL 546 13 3 268 45:03.9 14:32/M
10 Liliana Manolov Oviedo FL 622 12 3 270 45:35.8 14:42/M
11 Ivailo Manolov Oviedo FL 623 12 3 271 45:38.1 14:43/M
12 Drea Merkle Mount Dora FL 427 10 3 283 46:34.0 15:01/M
13 Lillian Smith Tavares FL 647 8 3 311 49:29.1 15:58/M
14 Raelyn Beck Apopka FL 220 8 3 321 50:10.7 16:11/M
15 Brayden Strnad Mount Dora FL 528 7 3 326 50:18.4 16:14/M
16 Sally Sunnenberg Longwood FL 535 9 3 370 59:41.2 19:15/M
Top

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Vaughn Gatev Orlando FL 612 12 3 72 26:10.8 8:26/M
2 Cooper Wright Mount Dora FL 638 12 3 102 30:27.9 9:49/M
3 Kasey Kruger Mount Dora FL 376 13 3 123 31:36.2 10:12/M
4 Gavin Fillyaw Sorrento FL 607 8 3 133 32:37.0 10:31/M
5 Nicholas Mendoza Mount Dora FL 425 9 3 164 34:25.6 11:06/M
6 Johnny Schwemin Mount Dora FL 505 12 3 191 36:29.5 11:46/M
7 Dominic Valverde Mount Dora FL 548 9 3 267 45:03.1 14:32/M
8 Brantley Strnad Mount Dora FL 529 6 3 325 50:18.4 16:14/M
9 Simon Sunnenberg Longwood FL 536 7 3 357 55:44.5 17:59/M
10 Jeremiah Valverde Mount Dora FL 547 11 3 374 1:00:20.2 19:28/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lily Henne Astatula FL 641 14 3 19 21:30.1 6:56/M
2 Kendyl Cardwell Clermont FL 602 15 3 20 21:30.1 6:56/M
3 Caitlin Foley Sorrento FL 609 14 3 34 23:14.0 7:30/M
4 Isabella Mendoza Mount Dora FL 424 15 3 84 28:47.2 9:17/M
5 Ashlyn Greenier Tavares FL 326 15 3 174 35:20.4 11:24/M
6 Sophia Manolov Oviedo FL 621 14 3 187 36:25.3 11:45/M
7 Samantha Rodriguez Altamonte Springs FL 491 15 3 221 39:29.0 12:44/M
8 Micah Johnson Lady Lake FL 615 16 3 373 1:00:17.0 19:27/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Garrison Famiglio State College PA 68 15 4 4 18:22.0 1:08/M
2 Heath Nailos 658 16 3 18 21:29.4 6:56/M
3 Tate MacHinski Montverde FL 645 16 3 21 21:30.4 6:56/M
4 Landen Fillyaw Sorrento FL 306 15 3 50 24:08.4 7:47/M
5 Aidan Hawthorne Mount Dora FL 340 14 3 81 27:52.8 8:59/M
6 Christian Corrado Casselberry FL 271 15 3 225 39:51.3 12:51/M
7 Isaiah Hampton Mount Dora FL 333 16 3 281 46:19.1 14:56/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nicole Meers Sorrento FL 419 17 3 16 21:22.6 6:54/M
2 Lauren Buddendorff Mount Dora FL 233 19 3 45 23:58.0 7:44/M
3 Amber Prowant Orange City FL 470 19 3 113 31:09.5 10:03/M
4 Kianna Saussy Lakeland FL 503 19 3 162 34:18.9 11:04/M
5 Audrie Gonzalez Clermont FL 323 17 3 213 38:43.1 12:29/M
6 Lauren Suansing Ocoee FL 533 19 3 350 55:22.1 17:52/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jolene Vergauwen Longwood FL 637 21 3 22 21:37.1 6:58/M
2 Sarah McBeath Orlando FL 413 23 3 42 23:40.5 7:38/M
3 Taylor Rinehart Mount Dora FL 478 22 3 61 25:22.5 8:11/M
4 Amber Hillhouse Clearwater FL 21 22 4 206 38:14.3 2:22/M
5 Jacqueline Davidson Palm Harbor FL 280 21 3 207 38:15.2 12:20/M
6 Kirsten Elliott Apopka FL 297 24 3 208 38:20.5 12:22/M
7 April Lewis Oviedo FL 391 22 3 254 43:31.4 14:02/M
8 Diamond Rich West Palm Beach FL 477 24 3 255 43:31.8 14:02/M
9 Jillane Santos Ocoee FL 632 22 3 282 46:30.3 15:00/M
10 Chandler Marie Swain San Antonio TX 50 23 4 351 55:27.4 3:25/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Anthony Rufrano Mount Dora FL 72 20 4 14 21:07.5 1:18/M
2 Nicholas James 652 20 4 95 29:32.0 1:49/M
3 Justin Prowant Deltona FL 471 22 3 109 30:56.8 9:59/M
4 Jayson Brown Mount Dora FL 228 24 3 144 33:25.8 10:47/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stefanie Shimansky Winter Springs FL 512 28 3 26 21:56.2 7:05/M
2 Ariel Silverstein Mount Dora FL 514 28 3 37 23:29.9 7:35/M
3 Emily Barnard Groveland FL 216 27 3 79 27:33.3 8:53/M
4 Jade Lewis Mount Dora FL 392 25 3 119 31:32.5 10:10/M
5 Jazmin Love Mount Dora FL 399 29 3 145 33:27.3 10:47/M
6 Jeannine Yawn Mount Dora FL 588 26 3 150 33:43.3 10:53/M
7 Jamie Stokley Winter Garden FL 526 25 3 166 34:43.5 11:12/M
8 Marisa Battaglia Orlando FL 217 27 3 177 35:27.8 11:26/M
9 Kara Trombly Sanford FL 54 29 4 198 36:55.9 2:17/M
10 Genesis Rodriguez Orlando FL 490 25 3 204 38:06.0 12:17/M
11 Sarah Glass Eustis FL 13 27 4 216 39:15.7 2:25/M
12 Emily Starnes Longwood FL 523 25 3 258 43:52.6 14:09/M
13 Juliana Perea Bushnell FL 457 29 3 264 44:42.2 14:25/M
14 Devyn Prado Apopka FL 468 29 3 272 45:57.2 14:49/M
15 Haley Kandle Winter Springs FL 362 27 3 273 45:57.7 14:49/M
16 Marissa Russo Pinellas Park FL 498 25 3 290 47:39.5 15:22/M
17 Maria Katsadouros Orlando FL 363 29 3 291 47:39.7 15:22/M
18 Elizabeth Manuel Wildwood FL 406 29 3 292 47:40.4 15:23/M
19 Elissa Martin Mount Dora FL 409 28 3 296 47:49.3 15:25/M
20 Kate Gould Lady Lake FL 613 29 3 372 1:00:16.5 19:26/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Paul Cirino Valrico FL 260 25 3 6 18:50.9 6:05/M
2 Mike Puente 653 28 4 25 21:55.2 1:21/M
3 Kyle Monahan Jacksonville FL 432 29 3 60 25:11.4 8:07/M
4 Drew Amann Eustis FL 203 27 3 149 33:43.1 10:53/M
5 Jordan Flickinger Oviedo FL 12 27 4 202 37:48.4 2:20/M
6 Anthony Gould Lady Lake FL 614 29 3 224 39:41.3 12:48/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jami Youngmann Weirsdale FL 64 34 4 43 23:42.7 1:28/M
2 Emily Calvert Satellite Beach FL 244 30 3 86 28:55.5 9:20/M
3 Kristen Shines Sanford FL 513 31 3 96 29:34.6 9:32/M
4 Erin McAllister Longwood FL 28 30 4 97 29:42.6 1:50/M
5 Jaime Timm Leesburg FL 538 33 3 126 31:49.4 10:16/M
6 Megan Phipps Sorrento FL 461 31 3 127 31:50.2 10:16/M
7 Leah Cheli Orlando FL 256 34 3 128 32:10.0 10:23/M
8 Ivonne New Ocoee FL 439 34 3 129 32:13.0 10:24/M
9 Loren Anderson Mount Dora FL 204 32 3 135 32:49.5 10:35/M
10 Hilary Clayton Daytona Beach FL 261 32 3 185 36:06.7 11:39/M
11 Yulia Hernandez Gainesville FL 345 31 3 199 37:23.8 12:04/M
12 Jennifer Mason Eustis FL 411 32 3 226 39:55.8 12:53/M
13 Nicole Rossato Miami FL 630 33 3 231 40:25.6 13:02/M
14 Natalia Mendez Orlando FL 421 30 3 247 42:15.5 13:38/M
15 Marissa Perea Bushnell FL 458 31 3 280 46:18.9 14:56/M
16 Brooke Strnad Mount Dora FL 527 30 3 327 50:18.5 16:14/M
17 Joanna Smitherman Eustis FL 517 34 3 340 52:50.4 17:03/M
18 Sandy Seip Eustis FL 507 33 3 346 54:15.4 17:30/M
19 Ashley Valverde Mount Dora FL 545 30 3 375 1:00:20.7 19:28/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Scott Parrish Winter Garden FL 452 33 3 29 22:45.5 7:20/M
2 Marcus Lemon Tavares FL 388 30 3 49 24:07.6 7:47/M
3 Matthew Beaugh Franklinton NC 219 34 3 73 26:12.2 8:27/M
4 Paul Parker Sanford FL 447 33 3 116 31:20.9 10:06/M
5 Chris Freeman Sanford FL 311 31 3 197 36:55.8 11:55/M
6 Brandon Hamlin Apopka FL 330 33 3 235 40:33.5 13:05/M
7 Jeremy Valverde Mount Dora FL 56 32 4 266 45:02.8 2:47/M
8 Brian Strnad Mount Dora FL 530 33 3 323 50:17.3 16:13/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Katy Cook Lake Mary FL 268 39 3 46 24:01.7 7:45/M
2 Shelly Fillyaw Sorrento FL 305 35 3 64 25:44.8 8:18/M
3 Gina Aragona Egg Harbor City NJ 2 37 4 67 25:51.7 1:36/M
4 Tami Ting Pompano Beach FL 53 38 4 68 25:53.2 1:36/M
5 Olivia Herrera Mount Dora FL 346 39 3 78 27:32.9 8:53/M
6 Candi Langer Odessa FL 380 38 3 107 30:49.4 9:56/M
7 Brandy Harris Tavares FL 337 37 3 108 30:50.9 9:57/M
8 Sara Pepper Winter Garden FL 36 38 4 122 31:35.6 1:57/M
9 Monica Bailey Sorrento FL 640 35 3 125 31:43.3 10:14/M
10 Sarah Graber Altamonte Springs FL 15 38 4 143 33:23.8 2:04/M
11 Allison Baker Sorrento FL 595 35 3 153 33:50.6 10:55/M
12 Jessica Grim Clermont FL 328 38 3 155 33:53.4 10:56/M
13 Danielle Yeatts Eustis FL 63 37 4 168 34:56.3 2:09/M
14 Mandy Pagano Leesburg FL 445 38 3 180 35:49.9 11:33/M
15 Sarah Hampton Mount Dora FL 331 39 3 190 36:29.3 11:46/M
16 Jodie Buck Eustis FL 232 39 3 193 36:31.7 11:47/M
17 Casey Datta Orlando FL 279 38 3 194 36:31.8 11:47/M
18 Patricia Nichols Tavares FL 440 36 3 196 36:47.1 11:52/M
19 Heather Stanley Deltona FL 46 38 4 201 37:37.8 2:19/M
20 Sara Kirkland Daytona Beach FL 69 38 4 203 37:50.7 2:20/M
21 Kiki Albanese Winter Garden FL 201 39 3 223 39:37.8 12:47/M
22 Tanja Bacigalupi Apopka FL 211 38 3 234 40:33.0 13:05/M
23 Wendy Yovaish Orlando FL 590 38 3 249 42:25.5 13:41/M
24 Rachael Powers Tampa FL 467 35 3 256 43:33.9 14:03/M
25 Shelley Lewis Mount Dora FL 393 39 3 269 45:17.0 14:36/M
26 Julie Eimers Port Saint Lucie FL 296 38 3 285 46:37.2 15:02/M
27 Rashida Lewis Bryant AR 27 36 4 295 47:42.6 2:57/M
28 Elizabeth Kent Lake Mary FL 367 36 3 307 49:05.1 15:50/M
29 Sheena Britton Sanford FL 599 36 3 315 49:33.8 15:59/M
30 Kristin Martin Summerfield FL 408 37 3 343 53:05.8 17:07/M
31 Dawn Rose Tavares FL 495 38 3 348 54:26.4 17:34/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Adam Love 660 39 4 10 20:08.6 1:15/M
2 Steven Gonzales 657 37 4 33 23:04.3 1:25/M
3 Erik Vennesland Lady Lake FL 554 39 3 41 23:38.6 7:37/M
4 Jason Sheikh Winter Springs FL 511 39 3 47 24:03.9 7:45/M
5 David Buckalew Orlando FL 5 36 4 55 24:42.8 1:31/M
6 Donald Morrell Crownsville MD 437 37 3 184 36:02.9 11:37/M
7 Michael Faber Orlando FL 11 36 4 300 48:42.4 3:00/M
8 Kyle Wallace Apopka FL 564 35 3 322 50:12.7 16:12/M
9 Shawn Seip Eustis FL 508 39 3 347 54:16.5 17:30/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Allison Foley Sorrento FL 608 44 3 36 23:21.0 7:32/M
2 Paola Cavallaro Longwood FL 253 42 3 52 24:38.7 7:57/M
3 Shannon Vossberg Umatilla FL 557 42 3 54 24:40.4 7:57/M
4 Xenia Cogswell Eustis FL 265 41 3 70 26:04.5 8:25/M
5 Adriana Vasconcelos Orlando FL 552 41 3 110 31:06.1 10:02/M
6 Amy Picar Davenport FL 462 42 3 121 31:35.6 10:11/M
7 Shantel Cumbie Eustis FL 8 41 4 132 32:35.6 2:01/M
8 Ginny Lynne Johnston Port Saint Lucie FL 358 44 3 137 32:54.6 10:37/M
9 Kelly Kellett Tavares FL 365 41 3 181 35:51.8 11:34/M
10 Claudia Letizia Mount Dora FL 26 44 4 211 38:31.3 2:23/M
11 Cindy Morrell Crownsville MD 436 40 3 214 39:06.1 12:37/M
12 Maria Johnson Tavares FL 642 44 3 217 39:16.1 12:40/M
13 Karina Pinedo Altamonte Springs FL 464 40 3 220 39:28.9 12:44/M
14 Lori Baker Eustis FL 213 44 3 228 39:58.8 12:54/M
15 Wendy Cecil Orlando FL 255 42 3 237 41:03.9 13:15/M
16 Jennifer Vannoy Summerfield FL 551 40 3 239 41:25.0 13:22/M
17 Christina Austin Mount Dora FL 209 43 3 242 41:33.0 13:24/M
18 Tonya Minor Deltona FL 627 43 3 288 47:22.8 15:17/M
19 Julia Rousey Mount Dora FL 496 40 3 301 48:44.5 15:43/M
20 Alexis Mamber Windermere FL 404 43 3 331 50:31.8 16:18/M
21 Kristana Reitz Orlando FL 476 42 3 341 53:03.1 17:07/M
22 Jaime Candelori Longwood FL 248 40 3 358 55:45.0 17:59/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dominiek Meers Sorrento FL 418 43 3 9 19:28.2 6:17/M
2 John Hope Winter Springs FL 22 41 4 12 20:43.0 1:17/M
3 Benjamin Brown Winter Park FL 4 41 4 17 21:27.6 1:19/M
4 Robert McIntosh Port Saint Lucie FL 30 41 4 32 23:03.4 1:25/M
5 Benjamin McBride North Potomac MD 29 42 4 35 23:16.4 1:26/M
6 randy sparling 654 44 4 56 24:46.4 1:32/M
7 Richard Cavallaro Longwood FL 254 42 3 92 29:17.1 9:27/M
8 Damiao Furriel Miami FL 312 44 3 105 30:44.3 9:55/M
9 Ivailo Manolov Oviedo FL 620 41 3 188 36:28.2 11:46/M
10 Jason Pruss Orlando FL 473 42 3 302 48:45.3 15:44/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stephanie Mohrenne Mount Dora FL 430 45 3 59 25:07.9 8:06/M
2 Melissa Vu Sorrento FL 558 47 3 65 25:44.8 8:18/M
3 Gail Savidge Tucson AZ 38 46 4 82 28:04.9 1:44/M
4 Brandy Sheikh Winter Springs FL 510 45 3 91 29:17.0 9:27/M
5 Heather Earl Winter Haven FL 294 47 3 93 29:24.7 9:29/M
6 Laura Fitzgerald Mount Dora FL 307 45 3 98 29:46.7 9:36/M
7 Regina Law Orlando FL 386 49 3 99 29:48.8 9:37/M
8 Angie Prowant Orange City FL 469 46 3 112 31:08.8 10:03/M
9 Summer Smith Leesburg FL 45 46 4 117 31:29.6 1:57/M
10 Jayme Miller Stuart FL 32 47 4 120 31:35.1 1:57/M
11 Melissa Lasso Sanford FL 384 46 3 140 33:09.0 10:42/M
12 Andrea Thurman Orlando FL 537 48 3 147 33:34.6 10:50/M
13 Terri Wilson Orlando FL 581 47 3 148 33:34.8 10:50/M
14 Holly Pierce Mount Dora FL 463 49 3 152 33:47.6 10:54/M
15 Jessica Rogers Lakeland FL 494 48 3 175 35:20.9 11:24/M
16 Susanne White Seffner FL 61 48 4 210 38:29.4 2:23/M
17 Jenifer Kruger Mount Dora FL 375 48 3 227 39:58.3 12:54/M
18 Christine Trombly Leesburg FL 539 49 3 252 43:07.8 13:55/M
19 Catherine Kaukinen Winter Park FL 364 49 3 257 43:35.1 14:04/M
20 Kristina Bishop Mount Dora FL 222 48 3 262 44:35.4 14:23/M
21 Katherine Bowman Mount Dora FL 597 45 3 263 44:37.3 14:24/M
22 Laura Garcia Longwood FL 314 49 3 277 46:12.9 14:54/M
23 Lorena Mendoza Mount Dora FL 422 45 3 278 46:13.5 14:55/M
24 Tina Althoff Deltona FL 1 47 4 289 47:26.1 2:56/M
25 Shannon Green Grand Island FL 17 49 4 293 47:41.5 2:57/M
26 Rebecca Pruss Orlando FL 472 45 3 303 48:46.5 15:44/M
27 Rebecca James Bushnell FL 354 47 3 309 49:14.2 15:53/M
28 Pam Gordon Eustis FL 14 45 4 320 49:46.4 3:04/M
29 Monica Christenson Lake Mary FL 257 46 3 324 50:17.3 16:13/M
30 Deborah Merkle Mount Dora FL 426 47 3 355 55:29.6 17:54/M
31 Tami Hulse Davenport FL 352 45 3 364 58:36.8 18:54/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michael Johnston Port Saint Lucie FL 359 45 3 28 22:25.2 7:14/M
2 Joel Turransky Apopka FL 541 47 3 38 23:33.7 7:36/M
3 James Bauder Tavares FL 218 48 3 62 25:29.3 8:13/M
4 David Mellott Leesburg FL 31 45 4 69 25:55.9 1:36/M
5 Luis Mendoza Mount Dora FL 423 46 3 71 26:10.4 8:26/M
6 Jim Rufrano Mount Dora FL 73 45 4 77 27:04.9 1:40/M
7 Sam King Winter Garden FL 372 49 3 103 30:28.3 9:50/M
8 Scott Rodgers Port Orange FL 37 47 4 111 31:08.5 1:55/M
9 Dennis Paray Orlando FL 35 48 4 130 32:14.7 1:59/M
10 Jim Hampton Mount Dora FL 332 47 3 134 32:46.0 10:34/M
11 Billy Day Leesburg FL 281 46 3 151 33:43.8 10:53/M
12 Mark Hamblin Eustis FL 19 48 4 165 34:42.8 2:09/M
13 Adam Gordon Eustis FL 324 46 3 171 35:10.6 11:21/M
14 Steven Martinez Mount Dora FL 410 47 3 192 36:31.6 11:47/M
15 Chris James Bushnell FL 355 48 3 212 38:39.9 12:28/M
16 Phil Hersey Davenport FL 347 49 3 251 42:52.2 13:50/M
17 Eddie Corrado Casselberry FL 270 49 3 306 48:51.4 15:45/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kristine Buddendorff Mount Dora FL 234 52 3 75 26:42.7 8:37/M
2 Paula Lemieux Indialantici FL 387 53 3 94 29:30.9 9:31/M
3 Brenda Echevarria Kissimmee FL 295 50 3 104 30:31.5 9:51/M
4 Limbani Santos Ocoee FL 633 53 3 114 31:15.0 10:05/M
5 Deborah Bush Orlando FL 241 50 3 161 34:18.6 11:04/M
6 Sonja Bowers Windermere FL 227 51 3 163 34:19.3 11:04/M
7 Karen Burchette Deltona IA 236 54 4 186 36:20.1 2:15/M
8 Dianne Oneal Orlando FL 443 54 3 238 41:09.4 13:16/M
9 Gina Hawthorne Mount Dora FL 339 52 3 244 41:58.3 13:32/M
10 Shandra Smith Orlando FL 516 50 3 246 42:09.4 13:36/M
11 Albina Petiprin Fruitland Park FL 459 51 3 261 44:31.2 14:22/M
12 Alley Williams Eustis FL 580 53 3 265 45:01.7 14:31/M
13 Kelly Miller Apollo Beach FL 428 51 3 286 46:39.9 15:03/M
14 Carey Oleary Sorrento FL 442 50 3 318 49:35.1 16:00/M
15 Donna Nunley Seffner FL 441 53 3 333 50:46.6 16:23/M
16 Linda Denby Lady Lake FL 283 50 3 338 51:28.6 16:36/M
17 Elizabeth Zeitler Orlando FL 639 53 3 342 53:03.7 17:07/M
18 Colleen Swain San Antonio TX 49 51 4 352 55:28.5 3:25/M
19 Laura Wright Mount Dora FL 586 50 3 353 55:28.6 17:54/M
20 Ramona Salazar Valrico FL 500 53 3 365 58:42.2 18:56/M
21 Christine Domingus Deland FL 289 54 3 368 59:11.4 19:05/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Wim Vergauwen Longwood FL 555 51 3 27 22:15.2 7:11/M
2 Charles Wannemacher Saint Petersburg FL 59 54 4 30 22:45.9 1:24/M
3 Ken McBeath Lehigh Acres FL 414 51 3 40 23:38.4 7:37/M
4 Matthew Needham Saint Augustine FL 34 50 4 76 26:50.1 1:39/M
5 Jack Marcum The Villages FL 70 54 4 87 29:02.9 1:48/M
6 Michael Buchanan Longwood FL 600 53 3 156 33:55.6 10:56/M
7 Mick Heard Deland FL 342 54 3 230 40:14.8 12:59/M
8 Michael Hawthorne Mount Dora FL 341 52 3 250 42:51.6 13:49/M
9 Joseph Stever Sorrento FL 525 50 3 332 50:36.8 16:19/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sherrie Kingsley Cooperstown NY 644 59 3 80 27:48.1 8:58/M
2 Denise Dutton Saint Petersburg FL 291 55 3 89 29:08.8 9:24/M
3 Carolyn Williams Windermere FL 574 56 3 90 29:09.3 9:24/M
4 Kathy Fetzer Eustis FL 304 56 3 106 30:45.8 9:55/M
5 Carrie Petzy Indialantic FL 460 57 3 154 33:53.1 10:56/M
6 Marianne Bottoms Mount Dora FL 596 59 3 170 35:08.6 11:20/M
7 Estela Suansing Ocoee FL 532 57 3 173 35:20.3 11:24/M
8 Cammie Dewey Orlando FL 287 57 3 179 35:49.0 11:33/M
9 Natalie Yawn Mount Dora FL 589 55 3 182 35:57.1 11:36/M
10 Kathy Burns Eustis FL 237 57 3 195 36:40.3 11:50/M
11 Betty Trueba Miami FL 55 59 4 232 40:28.1 2:30/M
12 Linda Starnes Longwood FL 521 58 3 276 46:04.4 14:52/M
13 Idania Wolach Miami FL 583 55 3 279 46:16.9 14:55/M
14 Dr Donna Harla Ponte Vedra Beach FL 663 59 3 284 46:35.8 15:02/M
15 Faith Williams The Villages FL 578 56 3 287 47:07.7 15:12/M
16 Carla Calvert Mount Dora FL 243 57 3 294 47:42.2 15:23/M
17 Luz Rodriguez Orlando FL 489 56 3 297 47:55.6 15:27/M
18 Rhonda Allotto Sorrento FL 202 59 3 304 48:48.0 15:45/M
19 Darlene Lauderback Grand Islandgrand Island FL 385 58 3 305 48:48.2 15:45/M
20 Nancy Monahan Jacksonville FL 431 57 3 312 49:29.9 15:58/M
21 Rose McCabe Tavares FL 646 56 3 313 49:30.2 15:58/M
22 Deborah Holmes Saint Johns FL 350 58 3 319 49:41.5 16:02/M
23 Kimberly Warner Mount Dora FL 566 57 3 330 50:19.1 16:14/M
24 Amy Campbell Mount Dora FL 245 58 3 337 51:11.1 16:31/M
25 Annette Cambell Fort Myers FL 601 57 3 362 56:21.5 18:11/M
26 Gail Kovacs Grand Island FL 618 57 3 363 56:22.5 18:11/M
27 Janet Domingus Eustis FL 605 58 3 367 59:09.5 19:05/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Phillip Ippolito Naples FL 353 58 3 8 19:19.9 6:14/M
2 Chip Steele Dillsburg PA 47 55 4 11 20:12.8 1:15/M
3 Rick Juliano Fruitland Park FL 616 56 3 15 21:10.1 6:50/M
4 Marc Kingsley Cooperstown NY 643 56 3 24 21:51.9 7:03/M
5 Douglas Carney Orlando FL 249 57 3 51 24:34.0 7:55/M
6 Gary Cooney Mount Dora FL 269 58 3 83 28:29.8 9:11/M
7 Gary Schick Mount Dora FL 504 56 3 85 28:47.6 9:17/M
8 Craig Williams Windermere FL 1542 56 4 88 29:08.7 1:48/M
9 Brian Christian Mount Dora FL 259 57 3 115 31:20.8 10:06/M
10 Earl Williams The Villages FL 576 58 3 118 31:30.6 10:10/M
11 Elterided Stewart 664 59 3 131 32:23.3 10:27/M
12 Mark Muething Cincinnati OH 33 59 4 136 32:52.1 2:02/M
13 fred garcia 661 55 4 138 32:57.4 2:02/M
14 Daniel Suansing Ocoee FL 531 58 3 176 35:21.8 11:24/M
15 Donald Morrell Eustis FL 438 58 3 215 39:06.4 12:37/M
16 Kevin Toye 648 59 4 240 41:26.9 2:33/M
17 Jim Kovacs Grand Island FL 619 56 3 245 42:08.0 13:35/M
18 Tom Starnes Longwood FL 522 58 3 275 46:04.2 14:52/M
19 Jeff Wolach Miami FL 582 57 3 317 49:35.1 16:00/M
20 Cam Warner Mount Dora FL 567 57 3 329 50:19.0 16:14/M
21 John Cobb Boynton Beach FL 264 58 3 335 50:55.8 16:25/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Heidi Leon Apopka FL 389 62 3 100 29:49.0 9:37/M
2 Robin Deblake Lakeland FL 282 63 3 139 33:04.3 10:40/M
3 Karen Kieri Saint Augustineaugustine FL 369 60 3 158 34:05.4 11:00/M
4 Lori Jones Titusville FL 361 63 3 229 40:09.6 12:57/M
5 Pamela Waite Saint Petersburg FL 563 60 3 236 40:46.0 13:09/M
6 Dawn Hagarty Eustis FL 329 62 3 243 41:45.9 13:28/M
7 Faith Zabel Lake Mary FL 591 62 3 259 43:54.2 14:10/M
8 Cindy Kerr De Leon Springs FL 368 60 3 308 49:07.8 15:51/M
9 Kathy Lapan Tampa FL 383 61 3 328 50:18.9 16:14/M
10 Vicky Hensley Sun City Center FL 344 61 3 339 51:54.9 16:45/M
11 Iliana Castillo-Frick Coral Gables FL 251 63 3 349 55:12.8 17:48/M
12 Martha Arrieta Miami FL 205 60 3 354 55:29.1 17:54/M
13 Teresita Castillo Miami FL 250 62 3 356 55:32.7 17:55/M
14 Michele Van Grondelle Mount Dora FL 549 64 3 360 56:15.9 18:09/M
15 Jo Maeder Pittsboro NC 403 63 3 361 56:16.2 18:09/M
16 Pat Garza Orlando FL 315 62 3 366 58:55.1 19:00/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Leonel Gutierrez Davenport FL 18 64 4 23 21:50.1 1:21/M
2 mark Russel 656 62 4 53 24:38.7 1:31/M
3 Jeff Zabel Lake Mary FL 65 60 4 57 24:55.4 1:32/M
4 David Langer Odessa FL 379 60 3 58 24:56.3 8:03/M
5 Jeff Krieger Westerville OH 374 64 3 63 25:43.0 8:18/M
6 Benedicto Gonzalez Altamonte Springs FL 322 64 3 66 25:51.1 8:20/M
7 Derek Holmes Saint Johns FL 351 62 3 142 33:23.1 10:46/M
8 Patrick Kieri Saint Augustineaugustine FL 370 63 3 178 35:44.2 11:32/M
9 Malcolm Yawn Mount Dora FL 587 61 3 183 35:57.6 11:36/M
10 Elmore Santos Ocoee FL 631 62 3 205 38:07.6 12:18/M
11 David Dewey Orlando FL 288 60 3 219 39:28.8 12:44/M
12 Carlos Trueba Miami FL 540 64 3 310 49:27.9 15:57/M
13 Patrick Heisinger Apopka FL 343 62 3 359 55:55.2 18:02/M
14 Marcel Spitz Orlando FL 520 60 3 369 59:14.4 19:06/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 nova fuller 655 69 4 167 34:54.3 2:09/M
2 Patty Shaffer Mount Dora FL 634 66 3 169 34:59.8 11:17/M
3 Terrie Estes Orlando FL 302 67 3 248 42:25.0 13:41/M
4 Susan Gertel Orlando FL 316 67 3 253 43:15.0 13:57/M
5 Peggy Weichel Sorrento FL 568 67 3 260 44:29.5 14:21/M
6 Cindi Montgomery Mount Dora FL 434 65 3 298 48:41.4 15:42/M
7 Rhonda Cobb Boynton Beach FL 263 67 3 314 49:33.8 15:59/M
8 Emily Palmer Sorrento FL 628 67 3 316 49:34.7 15:59/M
9 Christine Hawkes Mount Dora FL 338 65 3 336 51:10.3 16:30/M
10 Kathleen Lamb Mount Dora FL 378 68 3 345 53:24.9 17:14/M
11 Donna Sunnenberg Lake Mary FL 534 65 3 371 59:42.9 19:15/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dennis Kroskey 651 69 4 31 22:48.1 1:24/M
2 Brent Cook Lakeland FL 267 69 3 39 23:33.8 7:36/M
3 Lou Soukup The Villages FL 635 67 3 44 23:47.2 7:40/M
4 Jim Cruite Tampa FL 274 67 3 124 31:42.5 10:14/M
5 Larry Burns Mount Dora FL 239 65 3 299 48:42.0 15:43/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 theresa slifer 649 71 4 141 33:18.3 2:03/M
2 Irene Robinson Port Orange FL 486 72 4 146 33:32.2 2:04/M
3 Kathryn Carter-Golden Mount Dora FL 603 71 3 172 35:12.9 11:21/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bobby Steve Franklin Celebration FL 610 70 3 74 26:14.1 8:28/M
2 Chief Ten Bears Bryant Tavares FL 231 74 3 200 37:36.2 12:08/M
3 Jack Slifer Ocala FL 515 72 3 222 39:36.0 12:46/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Joe Kelly The Villages FL 366 79 3 274 45:59.2 14:50/M
2 Curt Robinson Port Orange FL 487 77 3 334 50:52.6 16:25/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dom Mercurio New Smyrna Beach FL 626 82 3 218 39:24.9 12:43/M
2 Hans Van Grondelle Mount Dora FL 550 83 3 344 53:10.7 17:09/M