Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Pirate Beach 5K Run & Treasure Hunt

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Sharbono Deland FL 1019 32 1 18:05.8 18:07.5 5:51/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Samantha Stockhammer Ormond Beach FL 1037 23 11 23:23.2 23:28.8 7:34/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Noah Anderson Daytona Beach FL 905 11 24 25:55.6 25:57.1 8:22/M
2 Bryce Ballard Hurricane WV 156 13 26 26:08.5 26:13.2 8:27/M
3 Breck Langan Spring Hill TN 1199 11 35 27:20.4 27:22.3 8:50/M
4 Tyler Hentz Doylestown PA 950 14 47 29:01.3 29:13.3 9:25/M
5 Carver Langan Spring Hill TN 1196 9 55 30:26.3 30:29.2 9:50/M
6 Jackson Powell Ormond Beach FL 992 12 56 30:36.4 30:53.4 9:58/M
7 Thomas Ambrose Howey In The Hills FL 903 14 57 31:27.7 31:29.3 10:09/M
8 Noah Lehmann New Smyrna Beach FL 465 9 64 32:32.9 32:39.3 10:32/M
9 Braeden Needham Melbourne FL 979 12 90 36:20.0 36:42.0 11:50/M
10 Tr Yarborough Port Orange FL 1052 10 114 40:43.4 43:39.7 14:05/M
11 David Castro Deltona FL 919 5 159 1:01:16.1 1:01:37.0 19:53/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jacie Powell Ormond Beach FL 991 8 65 32:45.5 33:01.5 10:39/M
2 Mia Halcomb Altamonte Springs FL 1184 12 79 34:13.6 34:18.7 11:04/M
3 Morgan Duke New Smyrna Beach FL 466 11 85 35:11.2 35:13.6 11:22/M
4 Dakota Singer Daytona Beach FL 1024 8 94 37:07.6 37:12.3 12:00/M
5 Jordan Powell Ormond Beach FL 995 14 97 37:28.7 37:44.4 12:10/M
6 Jada Powell Ormond Beach FL 993 10 98 37:28.8 37:44.4 12:10/M
7 Kayla Kuritz Deltona FL 1263 13 132 45:13.9 48:21.2 15:36/M
8 Brinley Kuritz Deltona FL 1227 9 138 47:04.7 50:13.1 16:12/M
9 Justine Kilpatrick Port Orange FL 960 3 143 47:35.5 48:00.7 15:29/M
10 Anastasia Chuven Holly Hill FL 920 9 145 48:19.1 48:30.4 15:39/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dylan Oakes Daytona Beach FL 981 16 3 19:13.3 19:14.3 6:12/M
2 Cody Powers Edgewater FL 1292 15 9 22:05.3 22:10.7 7:09/M
3 Nicholas Brady Charleston WV 1193 17 32 27:00.0 27:10.7 8:46/M
4 Mark Friedman Heathrow FL 933 15 43 28:29.6 28:35.4 9:13/M
5 Christian Schmitt Deltona FL 1014 18 72 33:27.6 33:44.1 10:53/M
6 Chaze Secrest Deltona FL 1017 15 75 33:58.1 34:09.0 11:01/M
7 Joseph Gennaro South Daytona FL 938 16 93 36:35.0 36:56.3 11:55/M
8 Austin Smith Deltona FL 1027 18 124 42:59.6 43:14.8 13:57/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Abigail Workman Deltona FL 1049 19 87 35:28.0 35:38.0 11:30/M
2 Kayla Goodman Altamonte Springs FL 940 16 153 51:11.6 51:24.4 16:35/M
3 Baylee Secrest Deltona FL 1016 17 155 55:26.0 55:36.7 17:56/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Friedman Heathrow FL 934 21 61 31:58.9 32:04.7 10:21/M
2 Alan Hinderleider Lawrenceville GA 1217 21 95 37:15.2 37:26.2 12:05/M
3 Edson Benejan Deltona FL 908 23 104 38:35.6 38:40.9 12:28/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brianna Townsel Port Orange FL 1043 21 36 27:37.2 27:45.9 8:57/M
2 Kelsey Hoffman Ormond Beach FL 469 21 46 29:00.9 29:09.1 9:24/M
3 Rhianna Morgan Daytona Beach FL 977 23 63 32:23.5 32:29.8 10:29/M
4 Vanessa Rojas Lake Mary FL 1010 22 78 34:09.5 34:15.4 11:03/M
5 Paula Livingston Daytona Beach FL 1281 22 86 35:23.5 35:32.4 11:28/M
6 Sompi Harmetz Boca Raton FL 1214 20 96 37:15.3 37:26.7 12:05/M
7 Erika Lackey Port Otange FL 962 24 119 41:40.4 41:48.3 13:29/M
8 Katelynn Paradysz Deltona FL 986 24 158 1:01:15.8 1:01:35.6 19:52/M
9 Melissa Rodgerson Holly Hill FL 1009 21 160 1:01:17.1 1:01:39.9 19:53/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jared Osswald Titusville FL 982 26 7 21:30.5 21:37.3 6:58/M
2 Brian Landkammer Port Orange FL 964 27 13 23:48.6 23:49.4 7:41/M
3 Leo Martinez Lake Mary FL 968 28 20 25:16.8 25:20.8 8:10/M
4 David Whiting Port Orange FL 1047 25 23 25:36.1 25:41.1 8:17/M
5 Jose Benejan Deltona FL 909 26 59 31:51.0 31:56.1 10:18/M
6 Josh Barber Silver Springs FL 907 29 68 33:04.9 33:12.0 10:43/M
7 Jaimie Geddes Doylestown PA 937 28 106 38:50.7 39:04.9 12:36/M
8 Carlo Solorzano Port Orange FL 1029 27 123 42:05.5 42:14.5 13:37/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Noelle Miller Enterpise FL 973 29 27 26:17.0 26:19.6 8:29/M
2 Rebecca Rybicki Daytona Beach FL 1191 29 28 26:35.8 26:39.6 8:36/M
3 Laura Case New Smyrna Beach FL 918 26 45 28:48.9 28:58.6 9:21/M
4 Cariann Paul Daytona Beach FL 987 26 49 29:25.1 29:30.9 9:31/M
5 Mallory Maze Port Orange FL 969 26 50 29:29.2 29:34.5 9:32/M
6 Aleesha Denning Ormond Beach FL 1054 27 51 29:34.8 29:41.7 9:35/M
7 Amanda Barber Silver Springs FL 906 28 69 33:08.9 33:16.6 10:44/M
8 Kristi Clausman Holly Hill FL 921 26 71 33:19.3 33:26.5 10:47/M
9 Ashley Hanstine Daytona Beach FL 947 25 76 34:01.8 34:09.2 11:01/M
10 Vanja Topic Flowery Branch GA 1042 29 80 34:20.0 34:24.8 11:06/M
11 Sierra Podschun Ormond Beach FL 990 25 89 35:37.6 35:54.3 11:35/M
12 Andrea Gardner Port Orange FL 935 28 117 41:33.1 41:40.8 13:26/M
13 Sarah Tysor Port Orange FL 1044 27 118 41:34.0 41:41.7 13:27/M
14 Meghan Billman New Smyrna Beach FL 912 28 148 48:57.0 49:09.7 15:51/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Josh Tomlinson Ormond Beach FL 1186 34 4 20:53.0 20:54.9 6:45/M
2 Kevin Rybicki Ormond Beach FL 1192 31 15 24:11.0 24:15.2 7:49/M
3 Brian Medlin Flowery Branch GA 972 31 16 24:11.4 24:14.0 7:49/M
4 Andrew Lackman Titusville FL 963 31 19 25:14.6 25:20.7 8:10/M
5 Christopher Carpenter Ormond Beach FL 917 32 22 25:30.5 25:33.6 8:15/M
6 Matthew Renaker Deerfield Beach FL 1000 33 165 1:06:10.7 1:06:38.5 21:30/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carol Pendowski Valparaiso IN 467 32 107 38:56.5 39:10.2 12:38/M
2 Andrea Custer Deltona FL 923 33 112 39:47.7 40:02.4 12:55/M
3 Julie Lettau South Daytona FL 965 33 120 41:43.7 41:55.9 13:31/M
4 Cassi Deese Ocala FL 926 32 141 47:13.7 47:21.7 15:16/M
5 Rebecca Robitzsch Edgewater FL 1410 33 157 1:01:00.0 1:01:26.4 19:49/M
6 Lacey Suits Orange City FL 1039 31 163 1:03:52.1 1:04:18.7 20:45/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Toney Knoxville TN 1189 35 2 19:12.3 19:14.5 6:12/M
2 Kirby Ezelle Daytona Beach FL 1055 36 10 22:13.9 22:15.9 7:11/M
3 Joseph Lowery Newberry FL 1188 35 41 28:10.6 28:10.6 9:05/M
4 Travis Suits Orange City FL 1040 35 164 1:06:10.3 1:06:37.7 21:29/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tasha Cameron 1194 39 21 25:17.0 25:21.0 8:11/M
2 Dawn Koval St Augustine FL 961 38 38 27:48.2 27:55.2 9:00/M
3 Emma Hill Ormond Beach FL 468 37 108 38:57.4 39:11.5 12:38/M
4 Jennifer Redmond Port Orange FL 998 35 121 41:50.9 42:14.9 13:37/M
5 Sarah Wagers Ormond Beach FL 1045 38 130 44:30.3 44:47.4 14:27/M
6 Maryann Cruz Deltona FL 922 39 137 46:48.5 46:58.3 15:09/M
7 Karie Kuritz Deltona FL 1234 37 140 47:07.1 50:15.7 16:13/M
8 Laura Dale Oviedo FL 924 36 150 50:24.5 50:40.8 16:21/M
9 Amanda Renaker Deerfield Beach FL 999 35 162 1:03:50.5 1:04:17.7 20:44/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Garth Langan Spring Hill TN 1190 42 5 21:08.9 21:10.7 6:50/M
2 Shilgh Wagers Edgewater FL 1185 41 6 21:12.3 21:15.6 6:51/M
3 Alexander Pandelos South Daytona FL 985 42 40 28:06.0 28:16.8 9:07/M
4 Damon Kuritz Deltona FL 1229 42 99 37:34.3 40:44.0 13:08/M
5 Andy Smith Deltona FL 1026 42 102 37:56.7 38:16.3 12:21/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Angelika Grubel Ormond Beach FL 1197 44 18 24:41.8 24:45.1 7:59/M
2 Kelly Ballard Hurricane WV 155 42 31 26:59.6 27:03.6 8:44/M
3 Lory Irwin Daytona Beach FL 956 42 34 27:11.8 27:18.1 8:48/M
4 Dana Martin Cumming GA 473 43 37 27:42.8 28:11.8 9:05/M
5 Stacy Flynn Deltona FL 929 42 44 28:32.9 28:36.9 9:14/M
6 Christina Demico Hamden CT 1187 44 53 30:13.2 30:16.6 9:46/M
7 Julie Mong Watsontown PA 976 44 58 31:35.7 31:42.7 10:14/M
8 Karen Lehmann New Smyrna Beach FL 157 44 62 32:22.0 32:28.2 10:28/M
9 Tina Powell Ormond Beach FL 996 41 66 32:45.8 33:01.9 10:39/M
10 Tami Martin Deltona FL 966 42 92 36:29.4 37:31.4 12:06/M
11 Stephanie Workman Deltona FL 1050 41 100 37:37.9 37:52.4 12:13/M
12 Amy Wallace Ormond Beach FL 1046 42 116 41:11.4 44:08.7 14:14/M
13 Heather Mitchell Mims FL 975 40 128 44:14.1 44:34.9 14:23/M
14 Susan Marchman Alpharetta GA 491 40 129 44:24.9 44:54.8 14:29/M
15 Joy Johnston Melbourne FL 958 44 144 48:00.7 48:23.9 15:36/M
16 Beatrice Feeney Winter Park FL 928 41 149 50:24.2 50:40.9 16:21/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dean Hentz Doylestown PA 949 49 14 23:50.3 23:56.7 7:43/M
2 Thorsten Starner St Augustine FL 1030 46 17 24:34.0 24:36.7 7:56/M
3 Shane Rivet Ormond Beach FL 1008 46 30 26:57.1 27:03.6 8:44/M
4 John Powell Ormond Beach FL 994 45 52 30:01.0 30:16.7 9:46/M
5 Todd Haigh Ormond Beach FL 946 45 60 31:55.2 34:39.0 11:11/M
6 Jerry Brittain Daytona Beach FL 914 45 67 32:59.1 33:08.2 10:41/M
7 Deron Marchman Alpharetta GA 487 49 81 34:26.5 34:57.0 11:16/M
8 Bryan Mart Cumming GA 472 48 83 34:33.2 35:02.8 11:18/M
9 Robert Skinner Debary FL 1025 46 84 34:37.5 34:57.3 11:16/M
10 Rob Yarborough Port Orange FL 1051 49 122 41:58.9 44:56.1 14:30/M
11 Todd Goodman Altamonte Springs FL 941 46 152 51:10.9 51:24.4 16:35/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Phyllis Petrochko Melbourne FL 989 46 70 33:18.4 33:26.8 10:47/M
2 Mary Hagopian Hallandale FL 945 48 74 33:51.4 34:01.5 10:58/M
3 Debbie Amendolare Edge Water FL 904 48 91 36:28.5 36:42.8 11:50/M
4 Kristina Schmitt Deltona FL 1015 46 103 38:32.1 38:48.7 12:31/M
5 Lacey Homan Spring TX 953 49 110 39:14.9 39:26.6 12:43/M
6 Kathleen Jacobs Daytona Beach FL 957 45 113 40:39.5 40:55.0 13:12/M
7 Brenda Little Palm Harbor FL 471 45 125 43:27.6 43:45.9 14:07/M
8 Heather Ambrose Howey In The Hills FL 902 48 131 44:49.1 45:07.6 14:33/M
9 Becky Ann Cafiero Debary FL 916 49 142 47:21.0 48:23.0 15:36/M
10 Kimberly Shelton Edgewater FL 1020 45 146 48:29.3 48:49.4 15:45/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Williams Staunton VA 1048 51 8 21:49.3 21:51.3 7:03/M
2 Gary Inglis Sanford FL 955 50 29 26:38.6 26:43.4 8:37/M
3 Ted Brady Charleston WV 1200 51 33 27:05.1 27:15.8 8:47/M
4 Pete Grubel 1195 53 39 27:54.2 27:59.0 9:02/M
5 Jim Erwin Orlando FL 927 53 48 29:08.8 29:13.9 9:25/M
6 Jamie McKinstry Jacksonville FL 971 52 73 33:40.6 33:55.0 10:56/M
7 Matthew Griffin Daytona Beach FL 943 52 88 35:32.7 35:48.0 11:33/M
8 Oscar Chartrand Port Orange FL 1053 53 101 37:55.1 38:04.6 12:17/M
9 Ti??? Stre???? Palm Harbor FL 470 51 126 43:28.0 43:46.6 14:07/M
10 Kevin Homan Spring TX 952 52 134 45:51.9 46:03.6 14:51/M
11 Jeffrey (a.j) Morgan Malabar FL 978 53 139 47:06.0 47:23.7 15:17/M
12 Mark Secrest Deltona FL 1018 53 154 55:25.9 55:37.4 17:56/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anna Hentz Doylestown PA 948 53 82 34:30.1 34:44.3 11:12/M
2 Dawn Martin Groton CT 967 53 105 38:50.6 38:59.4 12:35/M
3 Joanne Garrison Port Orange FL 936 54 111 39:43.2 40:04.4 12:55/M
4 Deann Friedman Heathrow FL 931 52 136 46:05.4 46:14.5 14:55/M
5 Elizabeth Griffith New Smyrna Beach FL 944 51 147 48:56.1 49:09.2 15:51/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Palmer Palm Coast FL 984 56 12 23:44.9 23:47.8 7:40/M
2 James Tager New Smyrna Beach FL 1198 55 25 26:01.3 26:05.3 8:25/M
3 Dan Danion Daytona Beach FL 925 57 54 30:25.8 30:35.5 9:52/M
4 Robert Sacks Daytona Beach FL 1011 57 77 34:05.8 34:13.7 11:02/M
5 Henry Bentley Apopka FL 910 58 161 1:01:48.5 1:02:03.6 20:01/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Judy Bentley Apopka FL 911 56 42 28:25.0 28:35.8 9:13/M
2 Dawn Petrella Daytona Beach FL 988 55 115 41:01.6 41:14.4 13:18/M
3 Robyn Smith Palm Coast FL 1028 56 133 45:51.3 46:01.4 14:51/M
4 Sheri McCall Sanford FL 970 55 151 50:56.3 51:15.2 16:32/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 George Friedman Heathrow FL 932 60 135 46:04.6 46:14.1 14:55/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martha Ransom Mims FL 997 61 127 44:13.8 44:34.7 14:23/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lorraine Shsrp New Smyrna Beach FL 1023 66 109 39:13.8 39:28.3 12:44/M
2 Terri Scarboro Titusville FL 1013 66 156 55:28.4 55:46.1 17:59/M