Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

First Timer Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
First Timer Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64
Clydesdale Men: Top Finishers 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
Athena Women: Top Finishers 20-24 35-39
Fat Tire Men: Top Finishers 40-44 50-54 55-59
Fat Tire Women: Top Finishers

Mixed Relay 0-99
Male Team Relay Men: Top Finishers 0-99
Female Team Relay Women: Top Finishers

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Eric Graveling 1 34 1 5:35 1:16HY 0:56 1 38:32 2:25/M 0:41 2 18:12 5:52/M 1:03:59
2 2 Eric Lashway 158 30 2 5:40 1:17HY 1:07 2 38:55 2:26/M 0:37 3 18:32 5:59/M 1:04:53
3 3 Camilo Acosta 2 23 3 5:50 1:20HY 0:46 3 40:17 2:31/M 0:41 1 17:46 5:44/M 1:05:23
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Lauren Diaz 67 33 2 7:12 1:38HY 1:08 1 41:31 2:36/M 0:43 1 21:02 6:47/M 1:11:37
2 28 Dana Dambrauskas 62 40 1 7:12 1:38HY 1:24 2 42:02 2:38/M 1:07 3 22:52 7:23/M 1:14:38
3 32 Naomi Ventura 297 38 3 7:27 1:42HY 1:31 3 42:48 2:41/M 0:58 2 22:41 7:19/M 1:15:27
 
Top

Male No Age Provided

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 129 Unknown Partic. 362 362 3 15:55 3:37HY       16:07 2 59:14 19:06/M 1:31:17
 
Top

Male 14 and Under

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 31 Zack Durastanti 392 14 2 7:04 1:36HY 0:54 1 47:21 2:58/M 0:47 1 19:18 6:14/M 1:15:25
2 110 Robert Klein 146 13 1 6:16 1:25HY 1:44 3 51:34 3:13/M 1:20 3 26:56 8:41/M 1:27:52
3 147 Breyden Buettell 34 13 3 8:14 1:52HY 1:35 2 51:22 3:13/M 1:13 4 32:49 10:35/M 1:35:15
4 187 Asher Ravede 233 11 4 13:30 3:04HY 4:15 4 1:01:53 3:52/M 0:50 2 24:17 7:50/M 1:44:48
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 14 Patrick Salas 252 17 1 6:21 1:27HY 1:13 1 45:04 2:49/M 0:49 1 18:21 5:55/M 1:11:50
2 37 Anthony Rufrano 337 17 4 7:47 1:46HY 1:15 2 46:38 2:55/M 0:54 2 20:06 6:29/M 1:16:43
3 63 Charles Le Grand 162 18 5 8:03 1:50HY 1:24 3 49:06 3:04/M 1:18 3 20:50 6:43/M 1:20:42
4 68 Tyler Simmons 268 18 2 6:51 1:33HY 1:19 4 49:32 3:06/M 1:18 4 22:39 7:18/M 1:21:42
5 124 Lee Place 223 17 6 8:14 1:52HY 2:34 6 51:40 3:14/M 2:02 5 26:13 8:27/M 1:30:46
6 142 Matthew Johnson 138 15 3 7:38 1:44HY 2:38 7 53:29 3:21/M 1:03 6 28:42 9:15/M 1:33:31
7 154 Kevin Snyder 275 18 7 9:10 2:05HY 2:06 5 50:44 3:10/M 1:34 8 32:50 10:35/M 1:36:26
8 176 Eddie Rapoano 232 19 8 10:59 2:30HY 1:36 8 58:50 3:41/M 0:48 7 29:42 9:35/M 1:41:58
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 59 Kianna Bonnet 27 18 4 8:23 1:54HY 1:44 1 48:33 3:02/M 0:50 1 20:29 6:36/M 1:20:00
2 90 Jolene Vergauwen 299 18 2 7:36 1:44HY 1:23 3 51:45 3:14/M 1:33 2 23:01 7:25/M 1:25:18
3 105 Lauren Cameron 40 16 3 8:17 1:53HY 2:10 2 49:32 3:06/M 1:04 4 26:02 8:24/M 1:27:07
4 127 Lindsay Narbeth 201 19 1 7:29 1:42HY 2:29 4 55:58 3:30/M 0:48 3 24:22 7:52/M 1:31:09
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Carlos Soto 277 22 2 7:42 1:45HY 0:48 1 44:02 2:45/M 0:31 1 17:34 5:40/M 1:10:40
2 144 Bobby Harrison 334 22 1 7:35 1:43HY 1:50 2 53:38 3:21/M 1:30 2 29:12 9:25/M 1:33:47
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 81 Janna Edwards 72 22 2 7:43 1:45HY 1:07 1 48:25 3:02/M 0:49 2 25:44 8:18/M 1:23:51
2 132 Christine Hinds 124 24 3 9:08 2:05HY 1:40 2 50:50 3:11/M 0:59 3 29:19 9:27/M 1:31:58
3 145 Brittany Snyder 330 24 5 11:38 2:39HY 1:42 4 54:45 3:25/M 1:18 1 24:38 7:57/M 1:34:03
4 149 Christine Schuler 259 22 4 10:11 2:19HY 1:03 3 51:19 3:12/M 1:15 4 32:19 10:25/M 1:36:08
5 212 Cleo Seaman 263 23 1 7:43 1:45HY 2:37 6 1:01:23 3:50/M 1:21 6 38:50 12:32/M 1:51:56
6 215 Macey Colavecchio 51 22 6 14:04 3:12HY 2:08 5 1:00:34 3:47/M 1:01 5 34:30 11:08/M 1:52:18
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 33 Connor Van Elswyk 295 28 1 8:06 1:50HY 0:59 1 43:01 2:41/M 1:07 1 22:38 7:18/M 1:15:52
2 108 Stephen Hinds 123 25 4 13:21 3:02HY 2:03 2 47:00 2:56/M 1:01 2 24:03 7:45/M 1:27:30
3 141 Michael Herman 119 25 2 8:42 1:59HY 1:45 4 52:53 3:18/M 1:41 3 28:07 9:04/M 1:33:09
4 170 Christopher McClure 184 29 3 10:39 2:25HY 3:17 3 52:04 3:15/M 1:27 4 32:19 10:25/M 1:39:48
5 242 Paul Noyes 329 27 5 16:09 3:40HY 6:06 5 1:17:00 4:49/M 2:21 5 33:51 10:55/M 2:15:28
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 140 Destiny McKeown 187 28 3 12:17 2:48HY 2:02 1 45:38 2:51/M 1:26 2 31:37 10:12/M 1:33:02
2 164 Jamie-Lynn McGuinness 186 26 1 11:16 2:34HY 2:00 2 52:06 3:15/M 1:40 1 30:49 9:56/M 1:37:54
3 194 Lyndsey Broughman 30 28 2 12:15 2:47HY 2:58 3 56:13 3:31/M 1:51 3 32:45 10:34/M 1:46:04
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Shay Soprenuk 276 30 6 6:58 1:35HY 0:47 1 39:02 2:26/M 0:32 4 22:59 7:25/M 1:10:20
2 13 Nick Gregory 96 30 1 5:35 1:16HY 1:13 3 42:24 2:39/M 0:43 2 21:46 7:01/M 1:11:44
3 17 Andrew Cown 278 30 4 6:44 1:32HY 1:13 2 40:11 2:31/M 1:11 3 22:54 7:23/M 1:12:17
4 21 Brett Robinson 241 30 3 6:43 1:32HY 1:11 7 44:32 2:47/M 0:35 1 20:26 6:35/M 1:13:30
5 34 Carsten Georg 85 30 2 5:48 1:19HY 1:13 5 42:57 2:41/M 0:50 10 25:19 8:10/M 1:16:08
6 42 Josh Hudson 129 34 5 6:54 1:34HY 1:23 6 44:26 2:47/M 0:53 7 24:07 7:47/M 1:17:45
7 45 Tom Wiedenbauer 311 32 9 7:48 1:46HY 1:07 9 45:25 2:50/M 0:58 5 23:00 7:25/M 1:18:19
8 46 Adam Russell 249 32 11 8:20 1:54HY 1:07 4 42:48 2:41/M 0:57 9 25:09 8:07/M 1:18:22
9 56 Robert Marens 176 33 8 7:43 1:45HY 1:23 8 45:19 2:50/M 1:03 6 24:04 7:46/M 1:19:34
10 67 Tim Fridsma 386 32 10 8:12 1:52HY 0:46 10 46:54 2:56/M 0:41 8 24:46 7:59/M 1:21:20
11 113 Tyler Stover 281 30 7 7:37 1:44HY 2:29 11 48:42 3:03/M 0:50 11 28:42 9:15/M 1:28:21
12 177 Terry Cox 56 33 12 9:12 2:05HY 3:21 12 52:34 3:17/M 1:56 12 35:22 11:25/M 1:42:28
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 44 Alana Shawah 265 30 1 5:44 1:18HY 1:19 1 42:55 2:41/M 1:01 2 27:13 8:47/M 1:18:14
2 117 Tia Wigham 313 33 2 8:25 1:55HY 1:42 2 48:56 3:04/M 1:22 3 28:38 9:14/M 1:29:05
3 146 Shannon Blanton 23 32 4 9:33 2:10HY 2:57 4 54:21 3:24/M 1:07 1 26:51 8:40/M 1:34:51
4 161 Mindy Morris 198 34 7 10:55 2:29HY 1:45 3 49:39 3:06/M 1:17 7 33:55 10:56/M 1:37:33
5 168 Christina Shatlock 264 34 3 8:48 2:00HY 1:55 7 57:01 3:34/M 1:28 4 30:21 9:47/M 1:39:36
6 198 Maria Acosta 3 34 11 14:08 3:13HY 2:43 6 56:49 3:33/M 1:58 5 32:14 10:24/M 1:47:54
7 202 Jacqueline Hayman 111 31 6 10:29 2:23HY 5:01 8 59:46 3:44/M 1:43 6 32:32 10:30/M 1:49:33
8 208 Brianne Walburn 303 31 10 12:14 2:47HY 1:56 9 1:00:33 3:47/M 1:50 8 34:27 11:07/M 1:51:02
9 225 Alsi Kling 149 33 13 23:36 5:22HY 1:46 5 55:21 3:28/M 1:50 9 34:34 11:09/M 1:57:10
10 228 Jamie Graveling 95 31 8 11:41 2:39HY 2:41 11 1:05:52 4:07/M 1:47 10 37:09 11:59/M 1:59:12
11 233 Jamie Carty 44 32 9 12:04 2:45HY 6:00 10 1:03:28 3:58/M 2:40 11 39:45 12:49/M 2:03:59
12 239 Elizabeth Painter 210 30 5 10:05 2:18HY 2:35 13 1:08:46 4:18/M 2:15 13 49:27 15:57/M 2:13:09
13 243 Meghan Welfare 308 31 12 17:06 3:53HY 3:11 12 1:07:33 4:13/M 2:01 12 46:44 15:05/M 2:16:37
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Daniel Kowal 374 37 1 5:55 1:21HY 1:03 1 39:01 2:26/M 0:39 1 21:01 6:47/M 1:07:41
2 8 Joe Ventura 298 38 3 6:36 1:30HY 1:01 2 40:19 2:31/M 0:32 2 22:00 7:06/M 1:10:30
3 26 John Dambrauskas 61 39 2 6:22 1:27HY 1:18 4 41:41 2:36/M 0:52 8 23:54 7:43/M 1:14:10
4 36 Eduardo Gonzalez 92 35 6 7:04 1:36HY 1:16 5 43:06 2:42/M 0:54 7 23:51 7:42/M 1:16:13
5 39 Quincy Collins 52 37 12 10:47 2:27HY 1:47 3 41:29 2:36/M 0:40 4 22:12 7:10/M 1:16:57
6 40 Troy Railsback 230 36 5 6:56 1:35HY 0:47 7 46:38 2:55/M 0:43 3 22:01 7:06/M 1:17:06
7 52 Josh Conley 54 38 4 6:51 1:33HY 0:51 6 46:31 2:54/M 0:43 9 24:07 7:47/M 1:19:05
8 79 Lynn Walter 304 37 10 9:25 2:08HY 1:22 8 48:52 3:03/M 0:41 6 22:56 7:24/M 1:23:18
9 119 Steven Block 24 38 8 7:58 1:49HY 2:30 12 52:08 3:16/M 3:48 5 22:53 7:23/M 1:29:19
10 138 Thomas Grant 94 37 7 7:29 1:42HY 2:25 10 50:59 3:11/M 3:02 11 28:28 9:11/M 1:32:26
11 152 Brian Moore 332 39 13 15:55 3:37HY 1:44 9 49:29 3:06/M 1:36 10 27:31 8:53/M 1:36:17
12 166 Teddy Lawrence 161 38 9 8:35 1:57HY 1:30 11 51:21 3:13/M 1:04 13 35:37 11:29/M 1:38:10
13 173 Leon Hayner 112 36 11 9:25 2:08HY 2:35 13 56:28 3:32/M 1:41 12 30:47 9:56/M 1:40:58
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 43 Dr Sara Dean 65 39 2 7:42 1:45HY 1:05 1 45:50 2:52/M 0:50 1 22:23 7:13/M 1:17:53
2 72 Skye Johnson 139 39 8 8:39 1:58HY 1:24 3 47:29 2:58/M 1:11 2 23:34 7:36/M 1:22:19
3 75 Mel Phillips 220 36 6 8:08 1:51HY 1:14 4 47:42 2:59/M 1:03 3 24:26 7:53/M 1:22:34
4 82 Michelle Reynolds 237 38 1 7:18 1:40HY 1:30 2 45:51 2:52/M 1:03 13 28:08 9:05/M 1:23:53
5 87 Catherine Lowe 170 39 4 7:59 1:49HY 1:43 6 48:42 3:03/M 1:09 5 25:23 8:11/M 1:24:59
6 94 Tabitha Oravetz 209 39 5 8:04 1:50HY 1:46 7 48:44 3:03/M 1:27 7 25:43 8:18/M 1:25:46
7 97 Michelle Jamieson 135 37 7 8:13 1:52HY 1:36 5 48:10 3:01/M 1:50 8 26:11 8:27/M 1:26:02
8 125 Cheryl Moses 200 36 10 9:04 2:04HY 1:28 10 53:49 3:22/M 1:08 6 25:29 8:13/M 1:31:00
9 133 Meggan Johnson 384 36 13 9:22 2:08HY 1:31 8 49:20 3:05/M 1:24 15 30:23 9:48/M 1:32:01
10 150 Kirsten Anacleto 4 37 15 10:30 2:23HY 2:38 11 55:20 3:28/M 0:54 9 26:48 8:39/M 1:36:11
11 172 Cicely Hartwick 107 39 18 11:54 2:42HY 2:38 14 56:37 3:32/M 1:28 10 27:24 8:50/M 1:40:03
12 174 Denise Edwards 73 39 11 9:06 2:04HY 2:54 13 56:27 3:32/M 0:44 17 31:48 10:15/M 1:41:02
13 180 Melissa Szymanski 287 38 19 12:16 2:47HY 2:48 15 56:46 3:33/M 0:56 14 30:06 9:43/M 1:42:53
14 182 Erin Reed 235 36 12 9:12 2:05HY 2:26 16 58:14 3:38/M 1:33 18 32:27 10:28/M 1:43:54
15 186 Donna Barrett 15 37 14 10:25 2:22HY 2:23 9 52:55 3:18/M 2:52 19 36:09 11:40/M 1:44:45
16 196 Kim Cofrancesco 49 38 3 7:47 1:46HY 1:58 17 58:30 3:39/M 1:43 20 37:39 12:09/M 1:47:38
17 199 Gaby Bell 20 38 20 12:40 2:53HY 3:16 12 56:12 3:31/M 5:16 16 30:36 9:52/M 1:48:01
18 201 Andrea Powell 381 35 17 11:27 2:36HY 1:35 18 1:07:36 4:14/M 1:03 11 27:25 8:51/M 1:49:09
19 221 Jessie Magee 174 39 9 8:42 1:59HY 1:38 19 1:20:28 5:02/M 1:00 4 24:44 7:59/M 1:56:35
20 234 Leeanne Stewart 280 38 16 11:25 2:36HY 2:18 20 1:21:09 5:04/M 2:02 12 28:02 9:03/M 2:04:57
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Craig McGray 185 43 5 6:39 1:31HY 1:02 1 39:25 2:28/M 0:53 5 21:46 7:01/M 1:09:46
2 10 Tim Davis 64 44 1 5:54 1:20HY 1:38 4 40:55 2:33/M 0:38 8 22:30 7:15/M 1:11:37
3 12 Rick Taylor 290 44 2 6:01 1:22HY 1:03 2 40:47 2:33/M 0:43 9 23:05 7:27/M 1:11:41
4 18 Joseph Stromberg 283 41 7 6:48 1:33HY 0:47 7 43:03 2:41/M 0:45 3 20:57 6:45/M 1:12:22
5 19 Jeremy Phillips 219 40 9 7:35 1:43HY 1:05 5 41:43 2:36/M 0:45 4 21:18 6:52/M 1:12:28
6 23 Rick Oblak 207 42 15 9:18 2:07HY 1:56 3 40:54 2:33/M 1:10 1 20:17 6:33/M 1:13:37
7 25 Brendan Galbreath 83 43 6 6:45 1:32HY 1:15 6 42:49 2:41/M 0:44 7 22:22 7:13/M 1:13:57
8 27 Scott White 309 44 8 7:28 1:42HY 1:06 8 43:10 2:42/M 0:51 6 21:55 7:04/M 1:14:31
9 50 Sean Brown 390 43 12 8:28 1:55HY 1:45 14 47:23 2:58/M 0:44 2 20:33 6:38/M 1:18:55
10 83 Scott Heath 113 43 10 7:39 1:44HY 1:08 13 47:19 2:57/M 0:57 12 27:02 8:43/M 1:24:06
11 86 Eric Holt 127 42 3 6:15 1:25HY 2:00 12 46:38 2:55/M 1:30 16 28:32 9:12/M 1:24:57
12 93 Robert Klein 147 42 4 6:25 1:28HY 2:46 10 46:06 2:53/M 2:56 15 27:31 8:53/M 1:25:45
13 112 Casey Oravetz 208 41 14 8:42 1:59HY 1:39 15 48:42 3:03/M 1:32 14 27:24 8:50/M 1:28:00
14 118 Joao Barbosa 333 40 26 15:11 3:27HY 1:15 9 45:37 2:51/M 1:18 10 25:52 8:21/M 1:29:15
15 120 Carl Vano 296 40 16 9:32 2:10HY 1:19 11 46:27 2:54/M 1:04 18 31:08 10:03/M 1:29:31
16 123 Shawn Morin 197 44 24 11:40 2:39HY 2:02 16 49:17 3:05/M 1:32 11 26:06 8:25/M 1:30:39
17 157 Aubrey Saam 250 41 17 9:53 2:15HY 1:30 23 56:40 3:33/M 1:25 13 27:07 8:45/M 1:36:36
18 162 Chris Carter 42 44 18 10:21 2:21HY 3:19 17 53:09 3:19/M 0:50 17 30:03 9:42/M 1:37:43
19 184 Javier Reus 236 44 22 11:00 2:30HY 2:06 22 56:23 3:31/M 2:51 19 32:10 10:23/M 1:44:32
20 192 Rod Mays 183 44 20 10:40 2:25HY 2:33 18 54:20 3:24/M 1:51 21 36:12 11:41/M 1:45:38
21 193 Alan Moore 192 44 19 10:35 2:24HY 4:07 21 55:40 3:29/M 3:07 20 32:10 10:23/M 1:45:42
22 209 Ryan Clark 46 41 11 7:59 1:49HY 2:06 20 55:05 3:27/M 2:19 25 43:37 14:04/M 1:51:07
23 216 Anthony Whited 310 44 21 10:57 2:29HY 3:42 19 54:58 3:26/M 2:17 24 40:31 13:04/M 1:52:27
24 235 James Butscher 38 43 25 12:12 2:46HY 4:52 24 1:07:36 4:14/M 2:28 23 39:05 12:36/M 2:06:15
25 244 Dr. Pepper Day 325 44 13 8:30 1:56HY 3:23 26 1:32:40 5:48/M 38:57     **:29/M 2:20:57
26 246 Benjamin Block 25 44 23 11:33 2:38HY 2:31 25 1:31:10 5:42/M 2:08 22 38:19 12:22/M 2:25:43
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 64 Regan Davenport 391 43 3 8:15 1:53HY 0:56 6 48:33 3:02/M 0:38 1 22:21 7:13/M 1:20:44
2 65 Katherine Gianini 87 42 1 7:12 1:38HY 1:04 1 43:09 2:42/M 1:00 6 28:21 9:09/M 1:20:47
3 71 Keely Anderson 6 40 5 8:44 1:59HY 1:08 4 46:21 2:54/M 0:56 2 25:06 8:06/M 1:22:16
4 77 Rebecca Quinn 228 40 4 8:42 1:59HY 1:18 2 45:48 2:52/M 0:48 3 26:01 8:24/M 1:22:39
5 95 Shannon Booth 335 41 6 8:52 2:01HY 1:20 3 46:11 2:53/M 1:25 5 27:58 9:01/M 1:25:48
6 114 Mica Cyrus 60 41 8 10:12 2:19HY 1:28 5 48:04 3:00/M 1:05 4 27:38 8:55/M 1:28:29
7 121 Lisa Ward 305 41 2 8:06 1:50HY 1:23 7 50:20 3:09/M 0:57 7 29:27 9:30/M 1:30:14
8 179 Ara Rogers 342 42 7 9:45 2:13HY 1:57 10 59:31 3:43/M 0:42 8 30:49 9:56/M 1:42:46
9 188 Melissa Henry 117 42 12 10:43 2:26HY 2:47 9 56:58 3:34/M 3:21 9 31:23 10:07/M 1:45:13
10 204 Stacy Jemtrud 137 43 11 10:30 2:23HY 2:00 12 1:02:30 3:54/M 2:19 11 32:30 10:29/M 1:49:52
11 210 Andrea Massey-Farrell 178 43 13 12:09 2:46HY 3:03 8 56:23 3:31/M 1:49 12 37:50 12:12/M 1:51:14
12 217 Tammy Hemmy 115 42 10 10:16 2:20HY 3:47 13 1:06:31 4:09/M 2:10 10 31:52 10:17/M 1:54:38
13 229 Tami Leasure 163 41 9 10:13 2:19HY 2:46 11 1:01:18 3:50/M 3:02 13 42:11 13:36/M 1:59:33
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 15 Matthew Banker 11 48 6 6:42 1:31HY 1:19 1 40:38 2:32/M 1:04 2 22:11 7:09/M 1:11:55
2 16 Peter Laskowski 328 46 8 7:11 1:38HY 1:09 4 41:34 2:36/M 0:49 1 21:14 6:51/M 1:11:59
3 20 Jim Lucas 171 49 7 6:54 1:34HY 0:45 3 41:04 2:34/M 1:02 7 23:29 7:35/M 1:13:16
4 24 Garrett Klayer 145 47 4 5:42 1:18HY 1:06 5 42:04 2:38/M 0:50 9 24:09 7:47/M 1:13:53
5 29 Brian Buettell 35 49 1 1:15 0:17HY 1:30 7 44:27 2:47/M 1:14 12 26:28 8:32/M 1:14:56
6 47 James Watkins 307 49 11 7:58 1:49HY 1:38 6 42:55 2:41/M 0:59 10 25:01 8:04/M 1:18:33
7 49 Maurice Ragot 229 46 14 8:20 1:54HY 1:20 10 45:07 2:49/M 0:57 4 23:01 7:25/M 1:18:48
8 54 Jason Morgan 195 45 12 8:13 1:52HY 1:15 8 44:48 2:48/M 1:04 8 23:57 7:44/M 1:19:20
9 55 Kurt Hubbard 128 46 23 56:45 12:54HY   16 48:38 3:02/M 26:33     **:29/M 1:19:23
10 57 Robert MacKenzie 173 45 2 2:12 0:30HY 1:54 2 40:58 2:34/M 1:49 20 32:45 10:34/M 1:19:40
11 61 Rene Hofstetter 126 47 13 8:14 1:52HY 1:23 14 46:29 2:54/M 0:55 6 23:24 7:33/M 1:20:28
12 76 Thomas Esmont 75 49 20 10:42 2:26HY 2:25 13 45:50 2:52/M 1:24 3 22:13 7:10/M 1:22:36
13 80 Joe Savard 257 48 10 7:55 1:48HY 2:00 17 49:16 3:05/M 58:51     **:29/M 1:23:26
14 88 David Kanesky 140 48 17 9:22 2:08HY 2:11 9 44:57 2:49/M 1:37 14 26:52 8:40/M 1:25:01
15 92 Richard Beckman 18 46 16 9:19 2:07HY 1:47 11 45:12 2:50/M 0:57 16 28:27 9:11/M 1:25:44
16 102 Bob Hadden 98 48 19 10:07 2:18HY 2:57 12 45:24 2:50/M 1:48 13 26:29 8:33/M 1:26:47
17 111 Victor Lawhorn 160 46 15 8:41 1:58HY 2:04 15 46:36 2:55/M 1:18 17 29:14 9:26/M 1:27:55
18 134 Robbie Kerns 142 46 9 7:43 1:45HY 2:30 19 53:39 3:21/M 1:49 11 26:17 8:29/M 1:32:01
19 136 William Winchester 318 45 3 4:15 0:58HY 3:15 18 51:17 3:12/M 1:41 18 31:41 10:13/M 1:32:11
20 159 Jim Ravede 234 49 5 6:34 1:30HY 4:14 22 1:01:50 3:52/M 1:11 5 23:05 7:27/M 1:36:57
21 165 Danny Ron 246 46 21 11:25 2:36HY 2:10 20 55:19 3:27/M 1:37 15 27:36 8:54/M 1:38:09
22 203 Tony Young 321 45 18 9:41 2:12HY 4:05 23 1:02:33 3:55/M 1:12 19 32:09 10:22/M 1:49:41
23 214 Darrell Devor 66 47 22 14:07 3:13HY 2:09 21 58:06 3:38/M 2:00 21 35:50 11:34/M 1:52:13
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 51 Beth Bradford 29 46 2 7:16 1:39HY 1:15 1 44:55 2:48/M 0:53 2 24:36 7:56/M 1:18:57
2 78 Lauri Barnhill 14 47 4 8:37 1:58HY 2:16 2 47:01 2:56/M 0:59 1 24:01 7:45/M 1:22:56
3 101 Allison Ros 247 48 3 8:29 1:56HY 1:41 3 47:49 2:59/M 0:54 4 27:41 8:56/M 1:26:35
4 151 Karen Zawislak 323 45 6 9:47 2:13HY 2:24 8 57:21 3:35/M 1:50 3 24:51 8:01/M 1:36:15
5 155 Kristin Arisman 9 46 12 11:32 2:37HY 2:01 7 53:40 3:21/M 1:30 5 27:51 8:59/M 1:36:35
6 163 Susi Tallent 288 47 5 9:12 2:05HY 1:44 5 51:55 3:15/M 0:57 8 33:52 10:55/M 1:37:43
7 185 Beverly Hhutchins 120 49 11 11:25 2:36HY 2:25 4 50:42 3:10/M 2:25 11 37:34 12:07/M 1:44:32
8 189 Lisa Chiesa 45 48 13 13:48 3:08HY 2:07 6 52:46 3:18/M 2:05 9 34:27 11:07/M 1:45:15
9 207 Krista Ghaffarian 86 45 7 10:19 2:21HY 2:45 11 1:01:06 3:49/M 2:00 10 34:27 11:07/M 1:50:39
10 211 Jae Hilgers 121 47 9 11:16 2:34HY 3:03 13 1:04:41 4:03/M 1:10 7 31:28 10:09/M 1:51:39
11 218 Adele Burney 37 45 14 19:42 4:29HY 2:38 12 1:04:08 4:01/M 1:06 6 28:05 9:04/M 1:55:41
12 219 Jasmina Stevkovska 279 45 10 11:21 2:35HY 3:09 9 58:32 3:40/M 1:46 12 40:59 13:13/M 1:55:48
13 232 Lisa Daniel 63 48 8 11:01 2:30HY 6:39 10 1:00:57 3:49/M 2:56 13 41:25 13:22/M 2:02:59
14 241 Stephanie Narbeth 203 46 1 6:52 1:34HY 1:51     2:07:27     **:29/M 2:15:10
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 John Dodd 68 50 1 6:01 1:22HY 1:03 2 39:55 2:30/M 0:48 2 21:40 6:59/M 1:09:29
2 22 Ben Sisson 269 51 4 7:27 1:42HY 1:29 1 39:42 2:29/M 1:06 6 23:44 7:39/M 1:13:30
3 35 Jim Escobar 74 52 8 9:45 2:13HY 1:39 3 40:38 2:32/M 1:07 5 23:02 7:26/M 1:16:12
4 60 Chris Narbeth 202 53 9 9:49 2:14HY 2:12 4 43:42 2:44/M 1:19 4 23:00 7:25/M 1:20:04
5 66 Jeff Goldman 91 50 2 6:44 1:32HY 1:22 5 44:50 2:48/M 0:53 8 27:13 8:47/M 1:21:03
6 85 Steven Parnell 213 54 10 10:24 2:22HY 1:50 6 45:30 2:51/M 1:41 7 25:10 8:07/M 1:24:37
7 100 Peyton Godwin 90 50 7 9:35 2:11HY 2:53 11 50:33 3:10/M 1:50 1 21:38 6:59/M 1:26:31
8 104 Keith Close 48 54 5 8:07 1:51HY 2:11 7 45:39 2:51/M 1:47 9 29:13 9:25/M 1:26:59
9 106 Jay Couture 55 50 6 9:19 2:07HY 3:42 9 50:23 3:09/M 1:57 3 21:50 7:03/M 1:27:14
10 116 Glenn Smith 273 54 3 7:11 1:38HY 1:43 8 47:37 2:59/M 1:30 11 30:47 9:56/M 1:28:49
11 153 Martin Mayo 182 54 11 11:46 2:40HY 2:14 10 50:29 3:09/M 1:49 10 30:02 9:41/M 1:36:22
12 195 Alain Smets 272 51 15 14:36 3:19HY 3:46 12 52:49 3:18/M 1:51 12 33:56 10:57/M 1:47:00
13 205 Dennis Bruno 33 54 14 12:12 2:46HY 3:39 13 53:11 3:19/M 2:15 14 38:48 12:31/M 1:50:07
14 222 Mark Robey 240 54 12 11:54 2:42HY 3:12 14 57:43 3:36/M 2:32 15 41:25 13:22/M 1:56:48
15 231 Bob Minasi 190 52 13 11:57 2:43HY 2:01 15 1:06:15 4:08/M 1:51 13 38:26 12:24/M 2:00:32
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 41 Madeleine Vergauwen 300 50 5 8:25 1:55HY 0:52 1 44:06 2:45/M 1:08 2 23:04 7:26/M 1:17:36
2 91 Angela Westfall 216 50 12 9:46 2:13HY 1:55 2 46:21 2:54/M 1:30 3 26:07 8:25/M 1:25:41
3 98 Dlynn Phelps 218 51 3 7:54 1:48HY 2:19 3 47:42 2:59/M 2:00 4 26:11 8:27/M 1:26:09
4 99 Sarah Guttery 97 50 2 7:53 1:48HY 1:44 8 52:39 3:17/M 1:20 1 22:34 7:17/M 1:26:12
5 107 Robin Williams 316 54 8 8:56 2:02HY 1:37 4 48:33 3:02/M 1:11 5 27:00 8:43/M 1:27:19
6 128 Karen Potter 226 50 7 8:31 1:56HY 1:32 5 51:13 3:12/M 2:04 7 27:50 8:59/M 1:31:12
7 137 Anne Woodhouse 320 54 11 9:30 2:10HY 1:40 7 52:38 3:17/M 1:25 6 27:05 8:44/M 1:32:20
8 148 Debbie Roberts 239 50 1 7:33 1:43HY 1:40 11 55:10 3:27/M 1:30 9 29:54 9:39/M 1:35:49
9 156 Aileen Knox 150 54 10 9:30 2:10HY 1:28 12 56:13 3:31/M 0:42 8 28:42 9:15/M 1:36:36
10 158 Lisa Henry 118 53 6 8:30 1:56HY 1:51 9 53:32 3:21/M 1:33 11 31:18 10:06/M 1:36:46
11 169 Carrie Mock 191 53 4 8:22 1:54HY 2:22 13 56:26 3:32/M 1:28 10 31:00 10:00/M 1:39:40
12 190 Valerie Hayes 109 50 16 12:13 2:47HY 2:32 10 55:03 3:26/M 1:18 12 34:18 11:04/M 1:45:25
13 200 Debbie Rosa 248 52 9 8:56 2:02HY 1:33 6 52:34 3:17/M 1:33 18 43:29 14:02/M 1:48:06
14 220 Marika Laszlo 159 54 13 9:54 2:15HY 2:24 14 57:03 3:34/M 4:27 17 42:32 13:43/M 1:56:22
15 224 Theresa Winchester 319 50 15 10:37 2:25HY 3:08 15 1:00:40 3:48/M 2:42 16 39:52 12:52/M 1:57:01
16 226 Elizabeth Braun 383 53 18 16:07 3:40HY 1:03:40     1:22 13 36:47 11:52/M 1:57:58
17 238 Joanne Rice 382 50 17 14:25 3:17HY 2:36 16 1:11:50 4:29/M 2:38 15 38:36 12:27/M 2:10:07
18 240 Kellie Buettell 36 51 14 10:02 2:17HY 3:12 17 1:13:33 4:36/M 2:35 19 44:44 14:26/M 2:14:08
19 247 Dawn Beltrami 21 50 19 17:13 3:55HY 6:48 18 1:21:11 5:04/M 4:04 14 37:46 12:11/M 2:27:05
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 30 Michael Cain 39 56 2 6:30 1:29HY 1:21 1 41:18 2:35/M 1:01 3 24:48 8:00/M 1:15:01
2 38 John Banks 12 58 3 6:46 1:32HY 1:21 2 41:19 2:35/M 0:56 8 26:19 8:29/M 1:16:43
3 53 Craig Hutchison 130 58 5 7:51 1:47HY 1:06 5 44:28 2:47/M 1:01 2 24:41 7:58/M 1:19:09
4 69 Paul Everitt 77 59 1 6:21 1:27HY 1:39 9 47:57 3:00/M 0:39 6 25:30 8:14/M 1:22:08
5 70 Michael French 82 58 8 8:22 1:54HY 1:09 6 46:22 2:54/M 0:59 5 25:21 8:11/M 1:22:15
6 73 Bill Lisle 324 59 10 8:59 2:03HY 1:30 3 41:20 2:35/M 1:25 10 29:13 9:25/M 1:22:29
7 74 Rick Zalanka 322 56 4 7:43 1:45HY 1:36 10 48:26 3:02/M 1:18 1 23:26 7:34/M 1:22:32
8 84 Robert Barnhill 13 58 6 7:52 1:47HY 2:19 7 46:51 2:56/M 1:20 7 26:06 8:25/M 1:24:30
9 89 William Andrews 7 58 9 8:44 1:59HY 1:58 11 49:02 3:04/M 0:41 4 24:50 8:01/M 1:25:17
10 130 Greg Sackett 251 59 14 11:35 2:38HY 1:51 8 47:53 3:00/M 2:11 9 27:59 9:02/M 1:31:31
11 171 Kevin Curley 59 57 7 8:05 1:50HY 3:46 13 54:49 3:26/M 2:13 11 31:06 10:02/M 1:40:02
12 183 Chuck Smith 274 59 12 11:12 2:33HY 2:10 12 53:31 3:21/M 1:50 12 35:22 11:25/M 1:44:06
13 236 Kevin Delaney 326 57 13 11:19 2:34HY 2:48 14 1:02:04 3:53/M 3:04 13 49:00 15:48/M 2:08:17
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 62 Millie Tanner 289 55 2 8:48 2:00HY 1:29 1 44:03 2:45/M 1:23 1 24:50 8:01/M 1:20:34
2 131 Darla Schultz 260 55 3 9:27 2:09HY 1:53 4 51:10 3:12/M 2:00 2 27:17 8:48/M 1:31:49
3 135 Druanne Fridsma 385 56 1 8:44 1:59HY 1:52 5 51:55 3:15/M 1:09 4 28:25 9:10/M 1:32:07
4 167 Jan Watson 339 55 7 13:59 3:11HY 2:54 2 48:37 3:02/M 3:15 5 29:27 9:30/M 1:38:15
5 175 Cheryl Moothart 194 57 4 11:39 2:39HY 2:00 3 51:07 3:12/M 1:35 6 35:34 11:28/M 1:41:56
6 181 Bobbie Sue Angelucci 8 58 6 13:54 3:10HY 2:26 6 56:58 3:34/M 2:30 3 27:49 8:58/M 1:43:38
7 223 Lee Anna Klele 148 57 5 12:24 2:49HY 3:08 7 1:01:07 3:49/M 2:24 7 37:50 12:12/M 1:56:54
8 245 Dawn Petrella 217 55 8 15:22 3:30HY 4:28 8 1:11:26 4:28/M 3:35 8 47:58 15:28/M 2:22:51
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 48 James Mayer 180 62 2 7:57 1:48HY 1:23 1 44:31 2:47/M 0:58 2 23:54 7:43/M 1:18:45
2 58 Matt Mahoney 175 60 6 10:22 2:21HY 1:05 3 45:51 2:52/M 0:35 1 22:02 7:06/M 1:19:58
3 103 Jack Finucan 80 62 4 9:02 2:03HY 2:01 4 48:29 3:02/M 1:19 3 26:00 8:23/M 1:26:54
4 115 Donnie Slone 271 63 5 9:52 2:15HY 1:40 5 48:31 3:02/M 1:29 4 26:57 8:42/M 1:28:31
5 122 Randall Brown 31 63 3 8:51 2:01HY 1:07 7 49:45 3:07/M 1:14 6 29:33 9:32/M 1:30:31
6 139 Bruce Lampman 157 63 7 11:09 2:32HY 2:12 6 48:39 3:02/M 1:43 5 28:56 9:20/M 1:32:41
7 143 Sandford Kinne 144 60 1 7:23 1:41HY 2:34 2 45:14 2:50/M 1:40 7 36:39 11:49/M 1:33:33
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 160 Nancy Palmer 211 60 1 9:27 2:09HY 2:25 1 57:44 3:37/M 1:49 1 25:49 8:20/M 1:37:17
2 206 Melissa Swedberg 284 61 3 11:46 2:40HY 2:10 2 1:00:03 3:45/M 2:24 2 33:56 10:57/M 1:50:22
3 213 Joan Iacobelli 133 61 2 11:34 2:38HY 2:32 3 1:01:03 3:49/M 2:10 3 34:38 11:10/M 1:51:58
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 96 Rod Coggin 50 67 1 7:09 1:38HY 1:43 1 45:52 2:52/M 1:43 3 29:32 9:32/M 1:26:00
2 109 Bill Donahue 69 66 2 9:25 2:08HY 1:39 2 47:46 2:59/M 1:17 1 27:25 8:51/M 1:27:33
3 178 Victor Behan 19 69 3 9:33 2:10HY 2:03 4 57:45 3:37/M 1:13 4 31:57 10:18/M 1:42:33
4 197 Michael Porter 224 68 4 10:26 2:22HY 6:59 3 55:48 3:29/M 4:59 2 29:26 9:30/M 1:47:40
5 237 Paul Gardner 84 67 5 15:49 3:36HY 4:55 5 1:09:32 4:21/M 3:30 5 34:47 11:13/M 2:08:34
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 126 Harry Williams 315 71 1 11:10 2:32HY 2:21 1 48:15 3:01/M 2:06 1 27:15 8:47/M 1:31:08
2 227 John Clark 47 70 3 15:07 3:26HY 1:52 3 1:07:13 4:12/M 1:02 2 32:53 10:36/M 1:58:09
3 230 Larry Pike 222 71 2 11:59 2:43HY 4:00 2 1:04:25 4:02/M 1:40 3 38:23 12:23/M 2:00:29


First Timer Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
First Timer Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64
Clydesdale Men: Top Finishers 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59
Athena Women: Top Finishers 20-24 35-39
Fat Tire Men: Top Finishers 40-44 50-54 55-59
Fat Tire Women: Top Finishers

First Timer

Top

Male First Timer Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 David Morrison 199 49 1 0:00 0:00HY 41:12     0:44 2 25:35 8:15/M 1:07:31
2 2 T. Ryan Hilgers 122 22 2 7:27 1:42HY       0:23 3 1:03:42 20:33/M 1:11:33
3 3 Scott Bell 331 23 3 7:54 1:48HY 2:00 1 45:59 2:52/M 1:47 1 25:00 8:04/M 1:22:42
 
Top

Female First Timer Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Lynn Watke-Bratcher 306 49 1 9:08 2:05HY 1:52 1 51:41 3:14/M 1:28 2 28:03 9:03/M 1:32:14
2 10 Brittany Forster 81 24 2 10:31 2:23HY 2:13 3 57:39 3:36/M 0:41 1 25:12 8:08/M 1:36:18
3 12 Jessica Versaggi 301 30 3 12:33 2:51HY 1:44 2 52:47 3:18/M 1:22 3 30:38 9:53/M 1:39:06
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Tim Narbeth 204 15 1 7:01 1:36HY 2:43 1 52:52 3:18/M 0:50 1 27:05 8:44/M 1:30:33
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Brad Knox 151 24 2 9:02 2:03HY 2:23 1 53:02 3:19/M 0:29 1 25:05 8:05/M 1:30:03
2 14 Jan Kroca 154 21 1 0:09 0:02HY 2:19 2 1:01:42 3:51/M 1:00 2 36:56 11:55/M 1:42:09
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 26 Zoe Siemienski 267 23 1 13:59 3:11HY 2:19 1 1:04:08 4:01/M 44:30     **:29/M 1:54:16
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 21 Jacob Henderson 116 25 1 13:34 3:05HY 2:55 1 59:57 3:45/M 2:11 1 32:22 10:26/M 1:51:00
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 35 Haley Nebergall 205 25 1 9:28 2:09HY 2:14 1 1:24:12 5:16/M 1:20 1 40:07 12:56/M 2:17:23
2 41 Manica Pierrette 221 25 2 11:21 2:35HY 6:50 2 1:29:19 5:35/M 2:38 2 41:20 13:20/M 2:31:30
3 42 Genee Glascoe 88 25 3 12:44 2:54HY 3:36 3 1:31:36 5:44/M 2:09 3 44:35 14:23/M 2:34:42
4 43 Adrianne Berthiaume 22 28 4 21:08 4:48HY 4:57 4 1:35:10 5:57/M 1:58 4 45:24 14:39/M 2:48:40
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Kenny Rodriguez 243 33 2 11:46 2:40HY 1:02 1 49:16 3:05/M 1:17 1 31:44 10:14/M 1:35:07
2 33 Niko Koukos 152 34 1 11:17 2:34HY 4:16 2 1:07:50 4:14/M 2:27 2 43:50 14:08/M 2:09:43
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 34 Jane Failer 79 32 1 15:45 3:35HY 4:14 1 1:11:45 4:29/M 4:27 2 40:06 12:56/M 2:16:19
2 40 Cheryl Kelly 141 34 2 17:19 3:56HY 4:45 2 1:21:08 5:04/M 4:02 1 37:50 12:12/M 2:25:07
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Kirby Ezelle 78 36 1 10:34 2:24HY 2:31 1 56:47 3:33/M 1:07 1 23:51 7:42/M 1:34:53
2 15 Joshua Hartwick 108 38 2 14:39 3:20HY 3:40 2 59:24 3:43/M 2:06 2 25:14 8:08/M 1:45:05
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 23 Kimmie Harting 104 36 2 12:18 2:48HY 2:34 1 59:10 3:42/M 0:47 2 37:19 12:02/M 1:52:09
2 28 Jennifer Huyett 131 36 3 14:18 3:15HY 2:21 3 1:10:33 4:25/M 1:08 1 30:23 9:48/M 1:58:45
3 32 Suzanne Pelo 214 36 1 7:47 1:46HY 2:45 2 1:06:29 4:09/M 1:29 3 45:01 14:31/M 2:03:34
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 18 Lloyd Kinderknecht 143 44 2 11:03 2:31HY 2:49 1 1:01:30 3:51/M 3:38 2 30:47 9:56/M 1:49:49
2 20 Keith Hall 100 43 1 10:26 2:22HY 2:54 2 1:06:57 4:11/M 1:23 1 29:01 9:22/M 1:50:42
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 27 Theresa Evans 76 40 1 11:40 2:39HY 1:55 1 1:02:02 3:53/M 1:07 1 38:45 12:30/M 1:55:31
2 37 Geri Huyett 132 42 2 13:39 3:06HY 4:12 2 1:09:27 4:20/M 1:19 3 50:20 16:14/M 2:18:58
3 39 Carrie Campbell 41 42 3 20:49 4:44HY 5:36 3 1:17:35 4:51/M 1:44 2 39:01 12:35/M 2:24:46
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Jeff Townsend 294 45 1 13:31 3:04HY 2:12 1 48:37 3:02/M 1:09 1 24:40 7:57/M 1:30:11
2 25 Jose Rodriguez 244 45 2 29:19 6:40HY 1:45 2 55:11 3:27/M 0:51 2 26:41 8:36/M 1:53:49
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Timothy Roe 245 52 1 9:01 2:03HY 3:09 2 57:12 3:35/M 1:45 1 27:56 9:01/M 1:39:05
2 16 Alan Bloom 26 52 3 13:28 3:04HY 1:56 1 54:55 3:26/M 1:36 3 33:34 10:50/M 1:45:31
3 17 Richard Parker 212 53 4 16:07 3:40HY 2:47 3 58:28 3:39/M 1:08 2 29:16 9:26/M 1:47:48
4 22 Darrin Hayes 110 50 2 11:34 2:38HY 3:04 4 59:01 3:41/M 1:46 4 36:24 11:45/M 1:51:50
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 13 Trina Siebenaler 266 52 1 13:37 3:06HY 2:08 1 53:47 3:22/M 1:21 1 29:47 9:36/M 1:40:43
2 38 Cathy Harrison 103 54 2 20:42 4:42HY 4:29 2 1:09:59 4:22/M 3:50 2 43:56 14:10/M 2:22:57
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 24 Johnny Hoes 125 57 1 10:59 2:30HY 3:40 1 57:09 3:34/M 2:18 1 38:05 12:17/M 1:52:13
2 30 Dan Lacich 156 58 2 13:27 3:03HY 4:08 2 58:57 3:41/M 2:51 2 42:13 13:37/M 2:01:38
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 29 Lisa Mayer 181 55 2 14:49 3:22HY 2:27 1 1:02:49 3:56/M 1:02 2 40:25 13:02/M 2:01:34
2 31 Judye Leavitt 164 56 1 11:34 2:38HY 3:32 2 1:10:35 4:25/M 1:12 1 35:20 11:24/M 2:02:14
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 19 Frank Micciche 189 60 1 2:27 0:33HY 3:26 1 1:08:48 4:18/M 2:30 1 33:07 10:41/M 1:50:20
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 36 Mary Synk 286 60 1 10:34 2:24HY 6:05 1 1:14:18 4:39/M 2:55 1 43:55 14:10/M 2:17:50
 

Clydesdale

Top

Male Clydesdale Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Andrew Thompson 291 41 4 6:47 1:33HY 1:02 4 44:21 2:46/M 42:39     **:29/M 1:20:46
2 2 Jim Rufrano 338 42 6 8:01 1:49HY 1:20 5 44:57 2:49/M 1:08 5 28:13 9:06/M 1:23:42
3 3 Steve Morgan 196 46 5 8:00 1:49HY 1:40 6 47:12 2:57/M 1:22 4 27:57 9:01/M 1:26:13
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 12 Al Nicin 206 36 1 11:42 2:40HY 15:05 1 1:00:26 3:47/M 1:22 1 27:56 9:01/M 1:56:32
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Allyn Williams 314 43 2 8:23 1:54HY 2:11 3 50:37 3:10/M 1:04 1 33:44 10:53/M 1:36:00
2 7 Justin Sanders 254 42 3 8:41 1:58HY 2:08 1 48:17 3:01/M 1:41 4 37:38 12:08/M 1:38:28
3 9 Jorge Santiago 255 43 5 21:18 4:50HY 1:48 2 50:37 3:10/M 1:02 3 35:02 11:18/M 1:49:49
4 10 Matt Coleman 327 43 4 15:45 3:35HY 2:36 5 57:39 3:36/M 1:21 2 34:00 10:58/M 1:51:24
5 11 Thomas Scheer 258 43 1 7:40 1:45HY 3:11 4 56:03 3:30/M 1:08 5 43:55 14:10/M 1:51:59
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Bryce Hagedorn 99 48 2 7:51 1:47HY 2:04 1 48:26 3:02/M 1:00 1 29:01 9:22/M 1:28:24
2 8 Lou Harmel 102 45 1 5:49 1:19HY 2:00 2 55:06 3:27/M 2:13 2 40:20 13:01/M 1:45:30
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Jeff Ritchey 238 54 1 8:15 1:53HY 2:02 1 46:33 2:55/M 1:14 1 29:48 9:37/M 1:27:54
2 13 Kenneth Carter 43 53 2 12:51 2:55HY 2:48 2 59:04 3:42/M 3:19 2 42:52 13:50/M 2:00:56
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 14 Mark Schwab 261 55 1 13:40 3:06HY 3:01 1 54:47 3:25/M 2:18 1 48:51 15:45/M 2:02:40
 

Athena

Top

Female Athena Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Amanda Lennox 167 33 2 10:22 2:21HY 2:17 1 49:36 3:06/M 2:17 1 29:51 9:38/M 1:34:24
2 2 Wendy Hartman 106 50 1 9:22 2:08HY 2:02 2 51:18 3:12/M 1:58 3 37:48 12:12/M 1:42:29
3 3 Connie Schwab 262 50 3 13:01 2:58HY 2:02 3 52:54 3:18/M 1:36 2 36:35 11:48/M 1:46:09
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Nickie Hartman 105 21 1 9:47 2:13HY 2:13 1 1:01:39 3:51/M 2:26 1 39:11 12:38/M 1:55:17
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Jennifer Rodriguez 242 38 2 11:23 2:35HY 1:25 1 55:19 3:27/M 1:46 2 39:49 12:51/M 1:49:43
2 5 Jolene Hamburg 101 39 1 8:58 2:02HY 2:16 2 1:02:08 3:53/M 1:17 1 36:16 11:42/M 1:50:57
3 7 Suzan Kurtz 155 36 3 16:14 3:41HY 3:49 3 1:35:16 5:57/M 2:55 3 47:42 15:23/M 2:45:59
 

Fat Tire

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Greg Boyle 28 46 3 10:35 2:24HY 1:32 1 51:04 3:12/M 0:41 1 25:20 8:10/M 1:29:14
2 2 John Jannotti 136 45 1 3:49 0:52HY 2:08 2 53:58 3:22/M 1:18 3 30:35 9:52/M 1:31:50
3 3 Drew Brown 32 30 2 10:24 2:22HY 2:04 3 55:05 3:27/M 0:43 2 27:03 8:44/M 1:35:20
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Liz Tito 293 51 6 11:59 2:43HY 2:19 4 58:16 3:39/M 1:05 4 27:29 8:52/M 1:41:11
2 7 Patti Lovette 169 57 5 11:31 2:37HY 3:22 5 1:07:58 4:15/M 1:40 5 30:32 9:51/M 1:55:04
3 9 Krystal Strickland 282 44 4 10:44 2:26HY 2:00       6 2:02:20 39:28/M 2:15:05
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Sean Donovan 57 41 1 8:06 1:50HY 3:51 1 1:02:27 3:54/M 1:37 1 27:58 9:01/M 1:44:01
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Joe Tito 292 53 1 12:03 2:44HY 2:13 1 54:46 3:25/M 0:48 1 29:29 9:31/M 1:39:22
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Rich Lovette 168 58 1 14:15 3:14HY 3:46 1 1:09:06 4:19/M 1:24 1 28:40 9:15/M 1:57:13


Mixed Relay 0-99
Male Team Relay Men: Top Finishers 0-99
Female Team Relay Women: Top Finishers

Mixed Relay

Top

Female & Male Team Relay Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 EagleCouple 349 49 3 50:58 11:35HY       43:48     **:29/M 1:16:50
2 2 STP 363 34 2 9:08 2:05HY 0:51 1 43:03 2:41/M   2 1:04:24 20:46/M 1:20:15
3 3 whitesnake 373 52 1 6:08 1:24HY 0:48 2 49:22 3:05/M 1:20 1 25:53 8:21/M 1:23:34
 
Top

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 First Time for Everything! 353 33 5 9:56 2:15HY 0:43 3 51:38 3:14/M 0:17 1 24:51 8:01/M 1:27:26
2 5 Chiropractic Connection 380 35 1 4:55 1:07HY 5:18 1 45:56 2:52/M   4 48:39 15:42/M 1:28:58
3 6 Skinny Fatties 360 41 2 7:39 1:44HY 1:32 4 53:16 3:20/M 0:18 3 29:01 9:22/M 1:31:49
4 7 El Loco-motion 351 52 3 9:00 2:03HY 3:54 6 1:06:48 4:11/M   5 1:20:36 26:00/M 1:48:05
5 8 go grammy 356 66 6 12:02 2:44HY 4:54 5 1:06:01 4:08/M 1:56 2 28:47 9:17/M 1:53:42
 

Male Team Relay

Top

Male Team Relay Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 The Bike Shop 370 14 2 5:24 1:14HY 0:41 1 37:19 2:20/M   3 34:08 11:01/M 1:05:24
2 2 Team DuBrule 366 48 3 6:22 1:27HY 0:47 2 44:27 2:47/M 0:25 2 28:42 9:15/M 1:20:46
3 3 Better Late than Pregnant 447 36 1 0:00 0:00HY 8:43 3 48:46 3:03/M 1:45 1 23:06 7:27/M 1:22:21
 
Top

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 TriNational 375 47 1 9:11 2:05HY 1:02 1 1:01:01 3:49/M 0:22 1 19:58 6:26/M 1:31:36
 

Female Team Relay

Top

Female Team Relay Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ TR 1 ------------ Bike ------------ TR 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 RWB 387 54 1 10:35 2:24HY 0:55 1 47:12 2:57/M   2 1:12:43 23:27/M 1:23:35
2 2 Hurricanes 341 55 2 14:46 3:21HY 1:50 2 55:02 3:26/M 0:49 1 26:52 8:40/M 1:39:20